سیاسی

چرا ایران از کانادا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد؟

چرا ایران از کانادا به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد؟

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور طی سخنانی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما توضیحاتی را درباره ثبت شکایت ایران از کانادا در دیوان بین‌المللی دادگستری که شب گذشته خبر آن اعلام شد، مطرح کرد.

دهقان در این باره گفت: کانادا از سال ۱۳۹۱ به پیروی از سیاست‌های ایالات متحده آمریکا بر خلاف قوانین مسلم حقوق بین‌الملل عرفی نسبت به نقض مصونیت دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام کرده و در راستای شناسایی و اجرای احکام بی‌پایه محاکم آمریکایی اقدامات قضایی و اجرایی علیه اموال جمهوری اسلامی به عمل آورده است.

وی تاکید کرد: در این ۱۱ سال گذشته دولت تلاش کرد از طریق پیگیری‌های سیاسی و دیپلماتیک رفتار دولت کانادا را تغییر دهد اما متاسفانه دولت کانادا نپذیرفت به قواعد بین الملل پایبند باشد و اموال دولت جمهوری اسلامی را در کانادا ضبط کرد و حتی وجوهی که در حساب سفارت ایران در کانادا و متعلق به دانشجویان بورسیه و وزارت علوم بود را ضبط کرد.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: بر همین اساس ما در دولت سیزدهم با دوستان و کارشناسان مشورت کردیم و از وکلای بین المللی هم نظر گرفتیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که دعوا علیه کانادا در دیوان بین المللی ثبت شود و خوشبختانه این اتفاق هم افتاد.

دهقان تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که هم رفتار دولت کانادا را تغییر دهیم و هم اموال ضبط شده و حقوق ملت ایران را با حکم دیوان بین المللی دادگستری ایفا کنیم.

وی با اشاره به روند رسیدگی به پرونده شکایت ایران گفت: با توجه به اینکه کانادا صلاحیت دیوان بین المللی را پذیرفته است و ما هم اخیرا این صلاحیت را در خصوص مصونیت پذیرفتیم لذا این صلاحیت قابل خدشه است.

دهقان تاکید کرد: با توجه به سابقه ای که وجود دارد فکر می کنیم حتما حکم به نفع ایران صادر می شود.

معاون حقوقی رئیس جمهور تاکید کرد: اخیرا هم در فرانسه دادستان کل فرانسه تقاضا کرده بود برای اجرای آرای محاکم آمریکایی در فرانسه مصونیت دولت جمهوری اسلامی ایران نقض شود که همین چند روز گذشته دیوان عالی فرانسه نظر دادستان فرانسه را رد کرد و بر مصونیت دولت جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

دولت ایران روز سه‌شنبه 6 تیر 1402 مصادف با 27 ژوئن 2023 دادخواست خود علیه دولت کانادا را به دلیل نقض مصونیت دولت و اموال ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد ثبت کرد.

شروع تخلفات دولت کانادا از اصول و قواعد حقوق بین‌الملل و اقدامات غیرقانونی آن کشور علیه ایران به شهریور 1391 باز می گردد که کانادا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و به دلایل واهی و نامشروع، ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد. سپس دولت کانادا با نقض قاعده مصونیت دولت‌ها که یکی از «قواعد بنیادین حقوق بین‌الملل» است نسبت به توقیف برخی اموال و دارایی‌های ایران اقدام کرده و به‌رغم اعتراض‌های مکرر جمهوری اسلامی ایران به این اقدام‌ها در طول 13 سال گذشته، رویه نادرست خود در مسیر نقض مصونیت دولت و اموال ایران را ادامه داده است.

معاونت حقوقی رئیس جمهور روز گذشته تاکید کرد که دولت کانادا درحالی ایران را حامی تروریسم و ناقض حقوق بشر خطاب می‌کند که خود به طور نظام‌مند ناقض حقوق بشر، حامی سیاست‌های سلطه‌جویانه و مداخله‌گرایانه آمریکا در سطح جهانی و شریک جرم اقدامات ضدبشری رژیم کودک‌کش صهیونیستی در فلسطین و منطقه جنوب غرب آسیا محسوب می‌گردد. فراموش نباید کرد دولت کانادا در کارنامه ضدحقوق‌ بشری خود نسل‌کشی صدها کودک سرخپوست در مدارس اجباری و دفن این کودکان معصوم به صورت دسته جمعی را ثبت کرده است!

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا