سیاسی

وزیر کشور: شوراها برای تحقق راهبرد چهارگانه رهبر انقلاب درباره انتخابات تلاش کنند

وزیر کشور: شوراها برای تحقق راهبرد چهارگانه رهبر انقلاب درباره انتخابات تلاش کنند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، وزیر کشور امروز شنبه در جمع هزاران تن از نمایندگان شوراهای شهر و روستای کشور گفت: در شرایطی که به سمت انتخابات مجلس شورای اسلامی حرکت می کنیم، انتظار است که شوراها همه تلاش خود را برای عینیت بخشیدن به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص انتخابات پرشور متمرکز کنند.

احمد وحیدی که در همایش روز ملی شوراها در سالن اجتماعات وزارت کشور و در حضور رئیس‌جمهوری سخن می‌گفت، ضمن تشکر از آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به خاطر توجه ویژه به موضوع شوراها، گفت: شوراها جلوه حقیقی و واقعی مردمسالاری هستند و نقش مهمی در مشارکت مردم در امور کشور دارند.

وی افزود: از نکات قابل توجه این است که بخش قابل توجهی از بودجه کشور امروزه توسط شوراها برنامه‌ریزی و عملیاتی می‌شود.

وحیدی همچنین برنامه‌ریزی‌های اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، زیست‌محیطی را از جمله حوزه‌های مهمی دانست که شوراها باید به آن اهتمام بورزند.

وزیر کشور با بیان اینکه «شوراها به شکلی واقعی و رسمی برای مدیریت‌های محلی مناسب‌ترین و بهترین گزینه‌ها را به کار می‌گیرند»، نقش شوراها را در مشارکت همگانی مردم در تعیین سرنوشت خود بسیار حائز اهمیت دانست.

وی با اشاره به تعداد جمعیت نمایندگان مردم در شوراهای شهر و روستا که اداره امور را در حوزه‌های شهری و روستایی بر عهده دارند، گفت: ۱۳۰ هزار نفر در سطح شوراهای شهر و ۷۰ هزار نفر در سطح شوراهای روستایی، اداره امور را بر عهده دارد که کیفیت زندگی در شهرها و روستاها بستگی به برنامه‌ریزی این شوراها دارد و بار سنگینی را بر دوش آن‌ها قرار داده است.

وحیدی گفت: انتظار جدی از شوراها وجود دارد که در کیفیت بخشی به برنامه‌ها و اقدامات برای جلب اعتماد مردم گام بردارند.

وی جلب اعتماد و مشارکت بیشتر مردم در سرنوشت خود را سرمایه اجتماعی دانست که به مدد و نوع کار و تلاش در شوراها محقق می‌شود.

وزیر کشور موضوع شوراها را از جمله دستور کارهای ویژه در وزارت کشور دانست و گفت: قرارگاه جهاد توسعه روستایی با همین رویکرد ایجاد شده است و امور مربوطه بخ طور جدی پیگیری می شود.

وحیدی آگاهی و دانش دهیاران و مسئولان محلی نسبت به ۴۷ وظیفه در حیطه کاری شان را از مهمترین وظایف مغفول در دوره های گذشته دانست و تاکید کرد که را از مهمترین اقدامات در دستور کار وزارت کشور آموزش دهیاران در قالب ۱۶ گروه کاری است که این امر بر کیفیت خدمات رسانی به مردم موثر خواهد بود.

وی از مهمترین وظایف شوراها در شهرهای کشور را محیط زیست ، موضوع پسماند، فضای سبز و همچنین طرح درختکاری یک میلیارد نهال عنوان کرد و گفت، این موضوعات باید در شوراها پیگیری و محقق شود.

وی، رعایت اصالت‌ها و هویت‌ها را از مهمترین مسئولیت‌ها و وظایف شوراها در حوزه فرهنگی برشمرد و تاکید کرد: شوراها برای فضای فرهنگی، معنوی، اخلاقی کشور و نیز تعامل گروه‌های اجتماعی و به صحنه آوردن مردم، برنامه‌ریزی کنند.

وزیر کشور با اشاره به وجود ۶ تا ۸ اصل قانون اساسی که به موضوع شوراها پرداخته است، از حمایت‌های رئیس‌جمهوری از شوراها و مدیران شهری و روستایی، تشکر کرد.

وحیدی در خاتمه خطاب به نمایندگان شوراهای شهر و روستای کشور، با تاکید بر اینکه «زندگی همواره با نشاط و رفاه را در روستاها و شهرهایمان رقم بزنیم»، گفت: هم‌اکنون به سمت انتخابات مجلس شورای اسلامی در حرکت هستیم و انتظار این است که با تلاش همگانی و از جمله شوراهای کشور از این مرحله با موفقیت و پیروزی عبور کنیم.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا