سیاسی

ورود مجلس به تخلف انتخاباتی اتاق بازرگانی و تقاضای اعمال ماده 234

ورود مجلس به تخلف انتخاباتی اتاق بازرگانی و تقاضای اعمال ماده 234

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: دهمین دوره انتخابات هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که 28 خرداد برگزار شد واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت زیرا با وجود اینکه صلاحیت حسین سلاح‌ورزی که در این انتخابات به عنوان رئیس انتخاب شده بود، توسط وزارت اطلاعات، تایید نشده بود و این فرد به‌صورت قانونی اجازه شرکت در انتخابات هیأت رئیسه اتاق را نداشت، اما انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی ایران با نادیده گرفتن نتیجه استعلام، انتخابات اتاق بازرگانی ایران را با حضور این فرد رد‌صلاحیت شده برگزار کرد.

سیدغنی نظری عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس امروز در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه با اشاره به ورود مجلس به ماجرای انتخابات اتاق بازرگانی گفت: مسائلی که در انتخابات اتاق بازرگانی رخ داد باعث شد تا یکسری شکایات هم به کمیسیون اصل نود و هم به کمیسیون اقتصادی مجلس واصل شود.

نظری در ادامه تاکید کرد: چون حقوق عمومی در اتاق بازرگانی مطرح است 10 نفر از نمایندگان تقاضای اعمال ماده 234 کردند.

ماده 234 آیین نامه چه می‌گوید؟

بر اساس ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هرگاه حداقل 10 نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام کند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

بر این اساس، کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده ‌روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهار نظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

در حال تدوین قانونی هستیم که مشکل قانون انتخابات اتاق بازرگانی را حل می کند

نظری در ادامه با اشاره به روند بررسی موضوع در مجلس تاکید کرد: الان در حال جمع آوری اطلاعات از مخالفین و موافیقن هستیم و دوبار جلسه در کمیسیون با حضور رئیس شورای نظارت بر اتاق بازرگانی برگزار شده و مطالب شنیده شده است و روند انتخابات مورد بررسی قرار گرفته است.

این نماینده مجلس درباره اینکه چرا ساز و کار اجازه شرکت در انتخابات اتاق بازرگانی به کسانی که صلاحیت آنها تائید نشده، می دهد، گفت: قانونی که برای اتاق بازرگانی وجود دارد یکسری ضعف هایی دارد که ما الان در کمیسیون اصل 90 تمام مواردی که برای اتاق لازم است را تصویب کردیم و فقط مانده بود که نظر دولت را بگیریم که به استیضاح وزیر صمت خورد و در این قانون جدید همه مواردی که مشکل ایجاد می کرد وجود دارد.

باید یک نهاد بالادستی مستقل انتخابات اتاق بازرگانی را برگزار کند

وی با اشاره به ایرادهای قانون اتاق بازرگانی یادآور شد: حتما باید یک نهاد بالادستی مستقل انتخابات اتاق بازرگانی را برگزار کند. در این جا صلاحیت نامزدها هم مهم است و باید صلاحیت آنها از سوی نهادهای امنیتی تائید شود.

نظری در ادامه با بیان اینکه اگر نظر نهادهای امنیتی مهم نبود چرا درخواست کردند که درباره آنها نظر داده شود؟، گفت: ما از رئیس شورای عالی نظارت خواستیم این انتخابات را خودشان سامان بدهند و به اعتراضات رسیدگی شود.

یک عده از حضور در انتخابات اتاق بازرگانی بدون اعلام دلیل محروم شده اند

وی اضافه کرد: اینها در اتاق بازرگانی آمده اند اعتبارنامه ها را بدون رسیدگی به اعتراضات صادر کرده اند و این باعث شده مشکل ایجاد شود. مشکل بعدی بحث بحث صلاحیت است و مشکل بعدی این است که یک عده از حضور در انتخابات بدون اعلام دلیل محروم شده اند.

نظری گفت: ما دنبال این هستیم حقی از کسی ضایع نشود. اگر کمیسیون رای داد به صحن مجلس می رود و اگر رای آورد به عنوان جرم به قوه قضائیه اعلام می شود و بدون نوبت بندی و تشریفات بررسی خواهد شد.

وی گفت: موضوع انتخابات اتاق بازرگانی باید رسیدگی شود و با شفافیت به مردم اعلام شود.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا