سیاسی

معاون وزیر کشور: روابط ایران و تاجیکستان گسترش می‌یابد

معاون وزیر کشور: روابط ایران و تاجیکستان گسترش می‌یابد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، احمد وحیدی ظهر امروز با عبدالرحمان علم شازاده معاون وزارت داخله و رئیس هیات وزارت کشور تاجیکستان دیدار کرد.

سید مجید میراحمدی در حاشیه دیدار با عبدالرحمن علم شازاده معاون وزارت داخله تاجیکستان، اظهار کرد: ایران و تاجیکستان دارای تفاهم نامه های همکاری های امنیتی هستند و از یکسال و نیم قبل و از زمان استقرار دولت سیزدهم، این تفاهم نامه را اجرایی و عملیاتی کردیم. در سفر یکسال قبل من به تاجیکستان، صورت جلسه ای را تنظیم کردیم و به این تفاهم نامه جنبه عملیاتی دادیم و در موضوعات مختلف از جمله مبارزه با تروریسم، تبادل اطلاعات نسبت به فعالیت های تروریستی از اتباع تاجیکستان که در افغانستان یا سوریه که به داعش پیوسته اند، تبادل نظر و هماهنگی کردیم.

میراحمدی افزود: از سویی برخی طلاب دینی تاجیکی غیرقانونی وارد ایران شده اند و تقاصای تاجیکستان بازگرداندن آنها به کشورشان بود چون غیرقانونی در برخی مدارس تحصیل می کنند. در این زمینه هماهنگی خوبی صورت گرفت تا همه اتباع آنها قانونی در ایران حضور داشته باشند. در موضوع تبادل زندانیان و مبارزه با مواد مخدر هم توافقات خوبی حاصل شد. برخی زندانیان ایران به دلیل جرایم مواد مخدر یا سایر جرایم مالی با همراهی تاجیکستان به ایران تحویل داده شده اند.

وی ادامه داد: تبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان به بیش از 5 برابر نسبت به دو سال گذشته افزایش یافته است. تاکید رئیس جمهور که روابط صمیمی با همتای تاجیکی خود دارد این است که این روابط هرچه بیشتر توسعه یابد. بنابراین روابط و تبادلات باید افزایش یابد و اقدامات خوبی هم در این زمینه شروع شده است.

میراحمدی در پایان با اعلام آمادگی ایران برای آموزش نیروهای پلیس تاجیکستان، تاکید کرد: با اقدامات انجام شده، شاهد پیشرفت های قابل توجهی در روابط دو کشور هستیم و این همکاری ها در سایر عرصه ها تاثیرات خود را داشته و خواهد داشت.

در ادامه، عبدالرحمن علم شازاده معاون وزارت داخله تاجیکستان نیز گفت: ما در جلسات خود با طرف ایرانی برای مقابله با اقدامات تروریستی، قاچاق مواد مخدر و قاچاق سلاح هماهنگی بدست آوریم. در این راستا جلسات خوبی برگزار و توافقات خوبی حاصل شد. با وزیر کشور، معاون وزیر کشور و مقامات امنیتی ایران دیدار داشتیم.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا