سیاسی

معاون علمی رئیس جمهور: قرارداد 860 میلیارد تومانی ایجاد بازار فروش محصولات دانش‌بنیان منعقد شد

معاون علمی رئیس جمهور: قرارداد 860 میلیارد تومانی ایجاد بازار فروش محصولات دانش‌بنیان منعقد شد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فنآوری رییس جمهور امروز (سه‌شنبه ۷آذر) برای سومین بار در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری حضور یافت و بی واسطه با مردم سخن گفت. این شصت و یکمین جلسه ارتباط بی‌واسطه مردم با مسئولین عالی رتبه کشوری بود که در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری برگزار شد.

معاون رییس جمهور در ابتدای جلسه در پاسخ به سوال یکی از نخبگان در مورد نحوه استفاده شرکت‌های دانش بنیان نوظهور از تسهیلات مالی گفت: یکی از نوآوری های دوره ما این است که شرکت های دانش بنیان بدون اینکه فروشی داشته باشند صرفا با اثبات اینکه زمانی را برای تولید یک محصول دانش بنیان صرف کرده اند می‌توانند از خدمتی استفاده کنند.

دهقانی فیروزآبادی در مورد حمایت از فعالیت نخبگان در مناطق محروم نیز گفت: از سال گذشته برنامه ملی آباد ایران در دسترس قرار گرفت و با حضور بیست و هشت دستگاه مرتبط با مستضعفین برگزار شد و سیصد شرکت در آن حضور داشتند که ایده ها یا کارهایی برای رفع نیاز مناطق محروم داشتند و حمایت های خوبی هم شد. برنامه ملی آباد ایران امسال به شکل جدی تری در دست اقدام است.

وی در پاسخ به تماس تلفنی یکی از شهروندان شیرازی به عنوان نماینده شرکت‌های دانش بنیان گفت: باتوجه به شرایط کشور سرمایه گذاری مستقیم خارجی قدری سخت است و ما درحال ایفای نقش تسهیل گری هستیم تا مشارکت‌های خارجی عملی شود. مسأله دیگر انجام پروژه‌های خارج از کشور است در این حوزه نیز مرکز تعامل بین الملل معاونت علمی و فن‌آوری اقداماتی در دست انجام دارد که با ارتباط مکتوب با این مرکز پشتیبانی می شوید و می توانید مشکلتان در این حوزه را برطرف کنید.

معاون رییس‌جمهور در پاسخ به یکی مهمانان دیگر تلفنیِ مرکز ارتباط مردمی ریاست جمهوری گفت: متاسفانه بنیاد نخبگان طی چند سال گذشته از جایگاهش افول کرده است. پارک های علم و فن آوری هم در اختیار وزارت علوم است. تقویت بنیادهای استان از برنامه‌های جدی ماست در سال گذشته بودجه بنیاد نخبگان حدود هشت برابر زیاد شده است. پ

وی در مورد خانه های نوآوری در خارج از کشور نیز تصریح کرد: در این دوره بنا داریم در کشورهایی که خانه نوآوری تاسیس می کنیم یک ایرانی که مقیم آن کشور مسئولیت آن را داشته باشد و با تجارت آشنا باشد. در موضوع تقلب فن آوری معتقدم تا زمانی که قانون مالکیت معنوی به طور سخت گیرانه عملی نشود جلوی این مسأله را نمی شود گرفت.

یکی از دانشجویان نخبه دیگر فردی بود که با مرکز ارتباط ریاست جمهوری تماس گرفته بود و مشکلاتش را بیان کرد، گفت: سیاست ما از روز اول توسعه دانش بنیانی و اقتصاد دانش بنیان در استان ها بود یکی از شعار های جدی ما این بود که ظرفیت ها را به استان ها ببریم و استعدادهای محلی را حفظ کنیم. برنامه هایی شروع شده است که از جنس سیاست توسعه استانی است.‌

پس از پایان بررسی گفت و گوی معاون رئیس جمهور با مردم وی در جمع خبرنگاران حضور یافت وگفت: به لطف ستاد کل نیروهای مسلح دغدغه دانشجویان کارشناسی کلا رفع شد. با توجه به اهمیت حوزه های هنری و فرهنگی که تحت عنوان شرکت های خلاق از آنها یاد می کنیم دویست سهمیه هم به آنها اختصاص یافت که آیین نامه آن احتمالا همین هفته منتشر می شود. یعنی شرکت های خلاقی که تاثیرگذار هستند شرکتی که در حوزه پویانمایی فعال است مثلا مدیرعامل یا نیرویی کلیدی آن باید سربازی برود که در صورت درخواست دادن، وی خدمتش را در همان شرکت می گذراند. سرباز فن آور صرفا برای شرکت های دانش بنیان بود اما الان ظرفیتی هم برای شرکت های خلاق هم اضافه شد.

وی در مورد میزان پاسخگویی به مطالبات مطرح شده در مرکز ارتباط مردمی ریاست جمهوری تصریح کرد: تمام مطالبات یا پاسخ داده یا حل شده است.

معاون رئیس جمهور گفت: سال گذشته ۸۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که در 6 ماهه نخست این عدد به 700 میلیون دلار رسید و انشاالله تا پایان سال بیش از یک میلیارد دلار خواهد بود. کشورهای همسایه، آسیای شرقی، افریقایی و روس ها بعضا اروپایی مقصد صادرات ما هستند.

دهقانی در مورد بازار یابی برای شرکت های دانش بنیان تصریح کرد: به همت وزارت صمت در راستای ایجاد بازار برای محصولات دانش بنیان، هفته گذشته قراردادی به ارزش 860 میلیارد تومان منعقد شد. امروز نیز پس از توافق با شستا 22 قرارداد در حوزه دانش بنیان امنیت غذایی و کشاورزی به ارزش هشتصد میلیارد تومان منعقد شد. خبر خوش دیگر اینکه امروز خط تولید کاتالیستی بسیار راهبردی که با فن آوری نانو ایجاد شده است و به همین خاطر 40 درصد کاهش قیمت داشته است با ظرفیت کامل افتتاح شد که 300 میلیون دلار صرفه جویی ارزی را عاید کشور می کند.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا