سیاسی

معاون اتحادیه سازمان‌های حامی فلسطین: شهبه فروش زمین، قدیمی‌ترین دستاویز رژیم صهیونیستی است

معاون اتحادیه سازمان‌های حامی فلسطین: شهبه فروش زمین، قدیمی‌ترین دستاویز رژیم صهیونیستی است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مهدی شکیبایی معاون اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های حامی فلسطین در برنامه زنده تلویزیونی، گفت: فروش زمین، قدیمی‌ترین شبه‌ایست که برای رژیم صهیونیستی تبدیل به یک دستاویز شده تا افکار عمومی را به نقطه انحراف ببرد.

شکیبایی با بررسی چرایی عدم حل بحران فلسطین بیان کرد: قضیه فلسطین، جدای از اهمیت جایگاه تاریخی و دینی ، تنها مسئله‌ای در تاریخ بشریت است که از آن حدود 106 سال می‌گذرد و هنوز حل نشده است. در همین مدت جهان جنگ‌های بسیاری به خود دیده که پایان یافته است. یکی از اصلی‌ترین دلایل نیز به منافع قدرت‌های پیروز در جنگ جهانی دوم به بحرانی بودن این منطقه برمی‌گردد.

کارشناس ارشد مسائل فلسطین ادامه داد: بعد از صنعتی شدن اروپا و عدم هضم جامعه یهودی درون جامعه صنعتی اروپا یک جریان انحرافی از یهودیت به نام صهیونیست شکل گرفت و به این فکر افتادند تا جایگاهی پیدا کنند. یهودیان از امپراطوری وقت انگلستان به ازای تامین لجستیک و تجهیزات جنگ جهانی اول برای اروپاییان در صورت پیروزی وعده دریافت یک وطن ملی دریافت کردند. فروش زمین، قدیمی‌ترین شبه‌ایست که برای رژیم صهیونیستی تبدیل به یک دستاویز شده تا افکار عمومی را به نقطه انحراف ببرد.

وی افزود: نخستین وعده به دست آوردن وطن به یهودیان در جنگ جهانی اول مطرح می‌شود و وقتی امپراطوری عثمانی شکست می‌خورد سرزمین‌های تحت تصرف این امپراطوری تحت توافق نامه سایکس-پیکو بین سه کشور انگلستان، روسیه و فرانسه تقسیم می‌شود. فلسطین به انگلستان می‌رسد و تحت قیمومت آن قرار می‌گیرد. از سال 1919 بود که انگلستان به طور رسمی وعده ایجاد وطن ملی به یهودیان را اعلام می‌کند.

معاون اتحادیه بین المللی سازمان های حامی فلسطین با مطرح کردن این سوال که چرا به یهودیان در کشورهای اسلامی زمین داده شده است گفت: سال‌ها بحث بر روی این مساله بوده که چرا باید زمین در کشورهای اسلامی به یهودیان زمین داده شود چرا در کشورهای اروپایی این زمین‌ها داده نشد؟ این سوال در هر کجای دنیا مطرح شده آن را خفه کرده‌اند. سال 1919 بیانیه بالفور مجوز ایجاد یک «خانه ملی برای مردم یهود» در فلسطین صادر شد.

وی افزود: فلسطینی که تا قبل از این تاریخ جزو متصرفات امپراطوری عثمانی بود به انگلستان داده شد و انگلستان نیز تعهدی به یهودیان داده بود تا کشور، مرز، دولت و ملت در این سرزمین داشته باشند. این موضوع باید به صورت رسمی‌تر پیش می رفت و در یک سازمان مورد تایید قرار می‌گرفت. تا آن زمان یک سازمان و نهاد بین‌المللی وجود نداشت و بعد از جنگ جهانی دوم زمزمه‌ها برای ایجاد یک سازمان بین‌المللی که به این مسائل بپردازد آغاز شد.

وی اظهار داشت: از سال 1920 شاهد ایجاد نهادی به نام جامعه ملل در دنیا شدیم تا همان کاری را انجام دهد که در حال حاضر سازمان ملل انجام می‌دهد. در جلسه‌ای در جامعه ملل به طور رسمی منعقد شد و فلسطین در قیومت انگلستان درآید. تا آن زمان جمعیت فلسطین‌ شامل یهودیان، مسیحیان و مسلمانان بود. 96 درصد جمعیت آن زمان فلسطین مسلمانان بودند، 3 درصد یهودیان و باقی را مسیحیان تشکیل می‌دادند.

کارشناس بین الملل گفت: این آمار از اسناد طبقه‌بندی شده وزارت خارجه انگلستان در سال 1922 خارج شده است. یهودیان از سال 1922 تا سال 1948 به فلسطین مهاجرت و تعداد یهودیان در این منطقه افزایش پیدا می‌کند. این موضوع نشان می دهد انگلستان در این چند سال اتفاقات عجیبی را رقم زده است. در این بازه زمانی شاهد مهاجرت اجباری یهودیان از نقاط مختلف دنیا به این سرزمین هستیم. وقتی تعداد زیادی یهودی وارد یک سرزمین می‌شوند نیازمند زمین هستند. حاکم نظامی که در آن زمان بر روی سرزمین فلسطین منصوب شد تمام پست‌های مرتبط با اسکان یهودیان را در اختیار انگلستان قرار داد. سند این اتفاق نیز موجود است.

مهدی شکیبایی با اشاره به آغاز بحث فروش زمین در همان بازه زمانی گفت: بحث فروش زمین در همین بازه زمین اتفاق افتاده است. بعد از آن دیگر مسئله اشغال مطرح می‌شود. روایت فلسطین در این 100 سال روایت استعمار و اشغال است و هیچ وقت در این مدت فرصت پیدا نکردند امورات و سرنوشت خودشان را خودشان تعیین کنند. از استعمار که درآمدند بلافاصله در اشغال قرار گرفتند. تمام تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورهایی که فلسطین براشان اهمیت دارد این بوده که فرصتی برای مردم فلسطین ایجاد کنند تات خودشان درباره آینده‌شان تصمیم بگیرند. طرح جمهوری اسلامی ایران ناظر بر همه پرسی درباره همین موضوع است.

او با بیان آنکه فلسطینی‌ها نیز زمان روایت تاریخ از نقطه انگلستان شروع می‌کنند افزود: فلسطینی‌ها چند بار خواستند تا انگلستان بابت این موضوع عذرخواهی کند و مسئولیت‌اش را بپذیرد؛ اما تا به حال این اتفاق رخ نداده است.

شکیبایی همچنین بیان کرد: وقتی رژیم صهیونیست موجودیت خود را اعلام می‌کند همین کشورها برای رای گیری و ثبت به سازمان جدیدالتاسیس ملل می‌برند. تمام کشورهای پیروز در جنگ جهانی دوم به جز انگلستان رای می‌دهند و انگلستان به این درخواست رای ممتنع داده است. در این بازه زمانی وقایع زیادی در فلسطین رخ داده. از فروش زمین غصبی، درگیری‎ها و قیام هایی که در این کشور صورت می‌گیرد همه را انگلستان سرکوب می‌کند که معروف‌ترین آنها عزالدین قسام است که فیلم آن نیز ساخته شد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا