سیاسی

مطالبه 160 هزار نفری برای جلوگیری از سگ‌گردانی/ نائب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس: در حال جمع‌آوری امضا برای بررسی طرح هستیم

مطالبه 160 هزار نفری برای جلوگیری از سگ‌گردانی/ نائب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس: در حال جمع‌آوری امضا برای بررسی طرح هستیم

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: پدیده سگ گردانی در جامعه یکی از مواردی است که می توان به آن به چشم یک معضل نوظهور نگاه کرد که در شهرها و نقاط مختلف کشور طی سال‌های اخیر رو به فزونی گذاشته و به دلیل نداشتن فرهنگ‌سازی مناسب در حال تبدیل‌شدن به امری مرسوم است.

جدا از همه معایبی که معضل سگ گردانی دارد، گاهی اوقات این رفتار نابهنجار موجب ایجاد آزاد و اذیت برای بقیه شهروندان نیز فراهم آورده و حتی در برخی موارد شاهد حمله این حیوانات به افراد دیگر بخصوص کودکان نیز بوده ایم که آخرین نمونه آن حمله ۲ قلاده سگ به دختر بچه ای در منطقه لواسانات تهران و مجروح شدن شدید وی بود.

در سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی به فکر قانونگذاری برای همراه داشتن سگ ها افتاد که به خاطر اولویت های متعدد، ایده این قانونگذاری به جایی نرسید. در سال ۱۳۹۳ هم ۳۲ تن از نمایندگان مجلس با تقدیم طرحی خواستند قانونی را به تصویب برسانند که همراه داشتن سگ در معابر عمومی مشمول جریمه های نقدی سنگین و حتی مجازات حبس شود که آن هم به جایی نرسید.

همچنین در همین راستا پویش‌های متعددی برای ایجاد محدودیت برای نگهداری حیوانات مضر خانگی علی‌الخصوص سگ و مسئله سگ‌گردانی در معابر عمومی و موضوع نگهداری سگ و دیگر حیوانات در آپارتمان در سامانه تعاملی «فارس‌من» راه افتاده است. گستردگی این مطالبات به نحوی است که بیش از 300 مطالبه ثبت شده و 160 هزار نفر حامی این پویش هستند. یکی از پویش‌های پر امضا در این موضوع پویش «جلوی گرداندن سگ‌های خانگی در پارک‌ها را بگیرید» است که تاکنون 61 هزار نفر از آن حمایت کردند.

در متنی که از این پویش منتشر شده نوشته شده: «روز به روز شاهد چرخاندن سگها در معابر عمومی و پارکها و تفریحگاه هایی هستیم که برای استفاده همه مردم، از بیت المال مسلمین آماده شده است. فرزندان بسیاری از مردم این سرزمین به دلیل نجاست سگ و آلودگی های فراوان آن (که صاحبان سگ ها متعصبانه منکرش هستند) از استفاده از فضاهای تفریحی محروم شده‌اند. خیلی از خانم ها هم ذاتا از سگ می‌ترسند و احساس امنیت خود را در معبر عمومی و تفریح گاه ها از دست داده اند. چه توجیهی دارد که در محیطی که برای زندگی و آسایش انسان‌ها فراهم شده عده ای که حیوانات را اسیر خود کرده اند آن محیط را از انسان ها سلب کنند و خودخواهانه قلاده سگ خود را گرفته و جولان دهند؟»
جمع‌آوری امضا برای بررسی خارج از دستور طرح رسیدگی مقابله با سگ‌گردانی

حجت‌الاسلام حسن نوروزی نائب رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در همین راستا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، گفت: طرح مقابله با نگهداری و گرداندن حیوانات مضر و خطرناک در مناطق شهری موسوم به طرح مقابله با سگ‌گردانی در کمیسیون قضایی بررسی و تصویب شده است.

وی افزود: این طرح هم‌اکنون برای تصویب در صحن مجلس در نوبت رسیدگی قرار دارد.

نائب رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما به منظور تسریع در بررسی و تصویب طرح مقابله با نگهداری حیوانات مضر و خطرناک در مناطق شهری، در مجلس تقاضایی با امضای 50 نفر از نمایندگان تقدیم هیأت رئیسه کرده‌ایم تا این طرح خارج از نوبت در دستورکار صحن قرار گیرد.

نوروزی خاطرنشان کرد: این تقاضا به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شده و در صورت موافقت همه نمایندگان با این درخواست، طرح فوق‌الذکر برای رسیدگی در دستورکار صحن قرار خواهد گرفت.

وی افزود: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هرگاه حداقل 50 نفر از نمایندگان خواستار رسیدگی خارج از نوبت به طرح یا لایحه‌ای شوند، این تقاضا در صحن مجلس به رأی گذاشته می‌شود و در صورت موافقت اکثریت نمایندگان طرح مورد نظر برای رسیدگی خارج از نوبت در دستوکار صحن قرار می‌گیرد.

نائب رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌در طرح مقابله با نگهداری و گرداندن حیوانات مضر و خطرناک در مناطق شهری همچون سگ، کرکودیل، پلنگ و… مجازات‌هایی درنظر گرفته شده که هم شامل حبس می‌شود و هم شامل جزای نقدی.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا