سیاسی

مراسم اختتامیه دومین پارلمان دانشجویی برگزار شد/ شبیه‌سازی صحن مجلس توسط دانشجویان

مراسم اختتامیه دومین پارلمان دانشجویی برگزار شد/ شبیه‌سازی صحن مجلس توسط دانشجویان

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه پارلمان دانشجویی به همت مرکز نوآوری و خانه خلاق مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم شبیه‌سازی شده، زنگ شروع صحن علنی توسط هیأت‌رئیسه مجلس به صدا درآمد و دستور جلسه صحن قرائت شد. طی این نشست دانشجویان یوسف رضا زارع ایوکی در نقش رئیس مجلس، محمدحسین محتشمی‌پور نایب رئیس، محمد ابراهیم فرقانی در جایگاه دبیر و محمد فضلی به عنوان ناظر صحن شبیه‌سازی شده را اداره کردند.

در شروع این جلسه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس به واسطه دانشجویان سجاد اکبر نیستانی در نقش سخنگوی کمیسیون و رها جزائی در جایگاه موافق گزارشاتی را قرائت و به ایراد سخنرانی پرداختند و مشکلاتی از قبیل رتبه‌بندی معلمان تا عدالت آموزشی در مناطق محروم از مسائل آموزشی دانشجویان بود که در قالب شبیه‌سازی در این مراسم عنوان شد.

در بخش دیگر اختتامیه پارلمان دانشجویی کمیسیون اجتماعی، به واسطه دانشجویان مهدی خسروی، نوید رضاپور، محمدرضا ساری در نقش اعضای کمیسیون اجتماعی موضوعاتی از قبیل کاهش جمعیت کشور، حاشیه‌نشینی، اشتغال جوانان و….را مطرح کردند.

در این نشست پیشنهادات و دلایل مخالفان و موافقان در رابطه با گزارشات قرائت و رأی‌گیری شد و همچنین تذکرات، اخطارهای قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی، توسط دانشجویان در نقش نمایندگان مردم در قوه مقننه به هیأت‌رئیسه ابلاغ شد.

در ادامه کمیسیون اقتصادی مجلس توسط دانشجویان حاضر شبیه‌سازی شد و در آن موضوعاتی از قبیل حکمرانی اقتصاد در برنامه هفتم توسعه، اعتبارات بودجه‌ای، درآمد مناطق نفت‌خیز، محرومیت‌زدایی در مناطق محروم، مهار تورم و رشد تولید، رسیدگی به تجارت در مناطق آزاد، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی و … از جمله موضوعات و دغدغه‌های این دانشجویان بود که به سمع و نظر حاضران رسید.

طی این نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توسط 3 تن از دانشجویان علی سلطانی‌فر، خسروی و محمد کشوری شبیه‌سازی و مورد بررسی قرار گرفت که در آن به موضوعاتی مانند توسعه روابط با کشورهای همسایه، حمایت از جریان‌های وحدت‌آفرین، ایجاد امنیت ملی و جهانی، محرومیت‌زدایی و سازندگی، امنیت مرزها در مناطق مرزی، بررسی قاچاق کالا، تقویت نهادهای نظامی و امنیتی، تصادفات جاده‌ای، افزایش امنیت بازارچه‌های محلی با هدف مهار تورم پرداخته شد.

در ادامه این مراسم کمیسیون انرژی، صنایع و معادن که توسط دانشجویان جواد حسینی منفرد، عارفه ذوالفقاری آهنگ، یاسر سروری شبیه‌سازی شده بود مسائلی همچون امنیت روانی مردم که در گرو گرانی انرژی امروز به مخاطره افتاده مورد بررسی قرار گرفت، صادرات انرژی کشور به کشورهای همسایه، کمبود انرژی در داخل، بحران سوخت، عدم اصلاح ساختار انرژی، به نتیجه نرسیدن برجام، هدفمندی یارانه‌ها، عدم وجود عدالت در حوزه پرداخت انرژی، عدم رفاه مردم با توجه به پرداخت یارانه‌ها از جمله موضوعاتی بود که توسط نمایندگان در کمیسیون انرژی و صنایع و معادن مطرح شد.

طی این نشست علنی شبیه‌سازی شده پارلمان دانشجویی کمیسیون بهداشت و درمان، موضوعاتی همچون بیمه همگانی جمعیت ایران فارغ از هر نوع تابعیت، طب سنتی، غربالگری پیش از ازدواج، غربالگری ژنتیک، توجه به بیمه روستاییان به عنوان دهک‌های پایین جامعه، عدالت بهداشتی، خودکفایی در تولید دارو، مسئولیت‌پذیری نمایندگان فارغ از هر گروه حزبی‌نگری، توسط دانشجوی منتخب به عنوان فاطمه هاشمی دزکی قرائت شد، مخالفان و موافقان هم در پایان پیشنهادات خود را اعلام کردند.

در ادامه این مراسم کمیسیون عمران پارلمان ایران توسط دانشجویان شبیه‌سازی شد و به موضوعات اصلی از جمله مسکن، کمک به صنعت هوایی کشور، ارتباط با کشورهای همچون چین و روسیه در جهت دور زدن تحریم‌ها، مبحث تولید قیر و ورود آن به بورس پرداختند، سخنران این کمیسیون تخصصی شبیه‌سازی شده دانشجو محمدصالح کوق بود.

براساس این نشست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی شبیه‌سازی شد و به مباحث بودجه صدا و سیما، رفع ممنوعیت خروج زنان نخبه از کشور، رونق گردشگری، خروج زندان‌ها از شهر، خصوصی‌سازی رسانه پرداخته شد، زهرا معینی به عنوان سخنران این کمیسیون در شبیه‌سازی پارلمان ایراد سخنرانی کرد.

همچنین در این نشست شبیه‌سازی شده صحن علنی مجلس شورای اسلامی کمیسیون قضائی و حقوقی مباحثی همچون سرعت در دادرسی، بهره‌گیری از نخبگان حوزه‌ای، کاهش فساد با اعلام دارایی مسئولان از مهمترین مصوباتی بود که توسط دانشجویان منتخب در نقش نمایندگان این کمیسیون قضایی مطرح شده و دانشجو امیریاسان قندی شاه‌آباد سخنگوی تخصصی منتخب به ایراد سخنرانی پرداخت.

کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست آخرین کمیسیون شبیه‌سازی شده صحن علنی بود که در پارلمان دانشجویی گزارش خود را ارائه کرد و در آن موضوعاتی از قبیل تولید مناسب در تولیدات کشاورزی، بهره‌گیری از آب و خاک، خودکفایی در تولیدات کشاورزی، تأمین امنیت غذایی، محصولات تراریخته، رهاسازی حقآبه محیط زیستی، تعادل بخشی سفره‌های زیرزمینی، تولید گیاهان داروی مطرح شد؛ سخنگوی این کمیسیون دانشجو یاسر سروری طالشمکائیل بود.

در این صحن علنی شبیه‌سازی شده تعدادی از دانشجویان به عنوان ناطق، نطق خود را در مدت زمان 5 دقیقه قرائت کردند و همچنین دانشجویانی در نقش نمایندگان مرکز پژوهش‌های مجلس در رابطه با گزارش‌های تخصصی کمیسیون‌ها پیشنهادات خود را ارائه و بعد از استماع نمایندگان به رأی گذاشتند.

در ادامه این مراسم بابک حمیدیا رئیس مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه با تأکید بر اینکه این ماراتن شبیه‌سازی نتیجه یک ماه تلاش نخبگان دانشجویی است، گفت: بسیار خرسندیم که دومین دوره پارلمان دانشجویی مسیر اصلی خود را طی کرده و امروز در قالب دغدغه‌های روزمره و مشکلات عمومی کشور از زبان دانشجویان مطرح شد.

رئیس مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه ادامه داد: پارلمان دانشجویی شرایطی را برای دانشجویان در جهت اندیشیدن و فکر کردن در مورد مشکلات کشور فراهم ساخت، آشنایی با مباحث و موضوعاتی که در پارلمان ایران رواج دارد سرمایه علمی است که در دوره‌های قبل به سختی ممکن بود و امروز گروهی بعد از ده سال کار کردن به آن‌ها دست می‌یابند. امیدواریم فرصت پیش آمده را مغتنم شمرده و از این مباحث را در قالب تجربه‌گری، بهترین بهره را برد.

حمیدیا با بیان اینکه بین برنده شدن و انتخاب بهترین مسیر فرق بسیار است، یادآور شد: دیدن فرآیند سیاست‌گذاری در کشور و تجربه آن به واسطه دانشجویان امروز نشان می‌دهد که مسیر طراحی شده در ریل اصلی قرار گرفته است، بین برنده شدن و یا انتخاب بهترین مسیر برای رسیدن به هدف فرآیندی است که در تصمیمات کشور می‌توان به وضوح آن را دید، به بیانی چشم‌پوشی بر روی منافع فردی در جهت دستیابی به اهداف ملی از مباحث اصلی است.

این مقام مسئول در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ورود نخبگان به حکمرانی و اتخاذ تصمیمات کلان کشوری همراه با اقدامات حزبی در یک جهت می‌تواند کشور را به سمت اتخاذ بهترین تصمیمات با یک هدف سوق دهد، اتخاذ تصمیمات کارساز باید در یک مسیر قرار بگیرد تا زمانی که کنار یکدیگر قرار می‌گیرند اثرات منفی نداشته باشند.

وی یادآور شد: تلاش می‌کنیم این رویدادها، همایش‌ها و کلاس‌ها ادامه‌دار باشد تا بتواند نسل آینده را توانمند کند، اما باید بپذیریم آنگونه که می‌اندیشیدم ساده و دست‌یافتنی نیست، تصمیماتی در عرصه حکمرانی کلان اتخاذ می‌شود آینده ۸۵ میلیون را تحت تأثیر قرار می‌دهد، رسیدن به هر جایگاهی در تصمیمات کلان کشوری بی‌تأثیر نخواهد بود و می‌تواند در آینده دیگران نیز نقش داشته باشد.

حمیدیا با بیان اینکه همایش‌ها و مدارس پارلمانی ادامه‌دار خواهد بود، گفت: تا زمانی که انسان‌ها پا به عرصه عمل نگذارند و تجربه نخواهند داشت و بی‌تردید اتفاقی در عرصه حکمرانی رخ نخواهد، برگزاری پارلمان دانشجویی در هر دوره کمک خواهد کرد تا مشکلات دوره بعدی برطرف شود. امیدواریم با نظر سنجی که اعمال می‌شود دوره‌های بعدی کم و کاستی‌ها برطرف شود و تجربه‌ای که امروز در نهاد حکمرانی کشور به دست آوردید در سال‌های آینده مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه‌مقننه با اشاره به مهارت‌آموزی دانش‌آموزان و دانشجویان در سایر کشورها، افزود: در دنیا شیوه‌های آموزش به سمت نوین پیش رفته است و امروز مدرسه پارلمانی توانست با شبیه‌سازی تجربه‌گری را به گروهی از دانشجویان بیاموزد، امیدواریم این جلسات آغازی نو برای شما باشد. طی گفتمانی که با رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس داشتیم، مقرر شد گروه‌هایی که دغدغه مباحث اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را دارند به کمیسیون‌های تخصصی معرفی کنیم تا از این مسیر بتوانیم مشکلات جامعه را حل کنید.

در این مراسم بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آماده‌سازی و توانمندی جامعه نخبگانی را برای اداره کشور مهمترین هدف پیش‌بینی شده دانست و گفت: حکمرانی اقدامی نخبگانی است و حضور کمرنگ نخبگان در مسئولیت‌های مختلف کشور آسیب جدی به دنبال دارد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا