سیاسی

مخبر: نقش هر استان در شاخص های کلان اقتصادی باید تعیین و زمان بندی شود

مخبر: نقش هر استان در شاخص های کلان اقتصادی باید تعیین و زمان بندی شود

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر دوشنبه (18 اردیبهشت) با حضور در پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو) از سالن ویژه استانها در این نمایشگاه بازدید کرد و با توضیحات مسئولان مربوطه در جریان آخرین ظرفیت ها و دستاوردهای حوزه های علمی، تجاری، صنعتی، خدماتی و فنی مهندسی ۳۱ استان و فعالان بخش خصوصی در چارچوب طرح ملی زنجیره ارزش راهبردی با هدف تحول در اقتصاد منطقه ای قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور پس از این بازدید که با همراهی وزیر کشور انجام شد، در جلسه شورای ملی زنجیره ارزش راهبردی با حضور استانداران سراسر کشور ضمن قدردانی از وزارت کشور برای راه اندازی شورای ملی زنجیره ارزش راهبردی و توسعه آن در استان ها، تأکید کرد: در این طرح راهبرد و ساز و کارهای خوبی تعریف شده است که برای اجرای مطلوب آنها باید به استانداران اختیارات لازم و زمینه های اجرایی متناسب تفویض شود. معاون اول رییس جمهور با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان «مهار تورم و رشد تولید» خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در طول ۱۲ سال گذشته شعارهای کاملاً سنجیده اقتصادی تعیین کردند که حتی اگر نیمی از آنها به درستی عملیاتی می شد، کشور با مشکلات اقتصادی کنونی مواجه نبود و از آسیب پذیری اقتصاد کشور در برابر توطئه های دشمنان جلوگیری می شد.

مخبر با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در نامگذاری شعار امسال برای اولین بار معیارهای کمی را نیز در نظر گرفتند، تصریح کرد: باید در انتهای سال جاری به نرخ تورم، رشد نقدینگی، پایه پولی و اشتغالزایی متناسب با تأکیدات رهبری رسیده باشیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: مقام معظم رهبری برای رسیدن به راهبرد مهار تورم و رشد تولید راه حل مردمی کردن اقتصاد را گوشزد کرده اند که باید دولت و استانداران در این مسیر گام بردارند.

وی با تأکید بر اینکه تاکنون برای استانداران کشور مأموریت و شأن اقتصادی بخوبی تعریف نشده است، گفت: برای حل مسایل اقتصادی و توسعه استان ها بیشتر به وزرای دولت‌ها تکیه و کشور با درآمد مرکزی فروش نفت و اخذ مالیات اداره شده است اما راهبرد نوین وزارت کشور در خصوص توسعه زنجیره ارزش راهبردی در استان ها قدم گذاشتن در مسیر مردمی کردن اقتصاد و دادن اختیارات لازم به استانداران برای پیشرفت و آبادانی منطقه تحت مدیریت است.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه استانداران باید استان ها را در تمام ابعاد اجتماعی، امنیتی و اقتصادی اداره کنند، افزود: وزارت کشور در این حرکت جدید برای توسعه زنجیره ارزش راهبردی در استان ها باید یک بسته اجرایی در خصوص کنترل تورم و نقدینگی و افزایش اشتغال با چشم انداز پایان سال جاری تهیه کند و مشخص شود چه بخشی از اقتصاد استان ها از دولت به مردم منتقل شده و همچنین چه حجمی از دارایی های مردم در تولید و توسعه استان ها به کارگیری شده است.

مخبر تأکید کرد: ضروری است تا نقش هر استان در شاخص های کلان اقتصادی تعیین و زمان بندی شود.

احمد وحیدی وزیر کشور نیز در این نشست با تأکید بر اینکه تمام ظرفیت های استان ها در خدمت تحقق فرمان مقام معظم رهبری در مهار تورم و رشد تولید قرار گرفته است، گفت: ساماندهی ظرفیت ها و توسعه زنجیره ارزش راهبردی می تواند امور اقتصاد هر استان را تسهیل و ساماندهی کند.

همچنین سید مهدی نیازی سرپرست وزارت صمت نیز در این نشست، گفت: زنجیره های ارزش هر استان شناسایی و برنامه های منطبق با آن در دوره های مختلف صنعتی، معدنی و خدماتی در سطح کلان مشخص شده است که تلاش می شود زنجیره ارزش ملی و استانی بر یکدیگر منطبق شوند.

گفتنی است پنجمین نمایشگاه توانمندی های صادراتی(ایران اکسپو) با هدف ارائه آخرین دستاوردها و پیشرفت های علمی و صنعتی و فرصت آشنایی و مذاکره تجار و بازرگانان خارجی با شرکت‌های صادراتی ایرانی به مدت چهار روز با حضور ۱۲۰۰ مهمان خارجی از ۶۰ کشور و دوازده گروه کالایی از جمله محصولات دانش‌بنیان، فولاد، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، صنعت، مواد غذایی، پتروشیمی، ساختمان، صنایع دستی، خدمات فنی و مهندسی از ۱۷ تا ۲۰اردیبهشت در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می شود.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا