سیاسی

مخبر: موضوع تامین مسکن اساتید دانشگاه در حال پی‌گیری است

مخبر: موضوع تامین مسکن اساتید دانشگاه در حال پی‌گیری است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، جلسه هیأت رئیسه دانشگاه علامه طباطبایی با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

در این جلسه طرح تجمیع دانشگاه، افزایش خوابگاه های متأهلی، ارتباط دولت و دانشگاه، آینده پژوهی و همچنین برنامه تحول در علوم انسانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیماتی درخصوص رفع برخی مسائل و مشکلات این دانشگاه اتخاذ شد.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اینکه علوم انسانی نقشی اساسی در مولفه های حکمرانی کشور دارد، به اهمیت دانشگاه علامه طباطبایی برای حل مسائل و اداره کشور بویژه در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، حقوقی و دیپلماسی بین المللی اشاره و تصریح کرد: مقام معظم رهبری همواره بر تحول در علوم انسانی کشور تاکید کرده اند. در این راستا ایجاد تحول در جریان روابط جامعه و نظام حکمرانی با دانشگاه و همچنین تأکید بر تمدن بزرگ ایرانی و اسلامی دو عامل مهم در تحول علوم انسانی در کشور است که دانشگاه علامه طباطبایی قطعاً کانونی در این مسیر مهم به شمار می آید.

مخبر ادامه داد: حجم بزرگی از مؤلفه های اداره کشور در دانشگاه علامه طباطبایی یافت می شود که باید به دولت در حل مسائل و چالش ها کمک کند و ضرورت دارد دانشگاه های کشور صرفا به دنبال ارجاع مسئله و حل آن نباشند بلکه با مسئله یابی و تشخیص راه حل ها به دولت در اداره کشور کمک شایان توجهی کنند.

وی با اشاره به دگرگونی مستمر نیازها و مسائل انسانی و پیشرفت های لحظه ای علم و فناوری در دنیای کنونی خاطرنشان کرد: باید آینده پژوهی در راس اقدامات و بویژه در برنامه تحول علوم انسانی در این دانشگاه قرار گیرد.

وی افزود: بطور مثال مسئله سالمندی و نیازها و خدمات آنان در آینده یکی از اولویت های اساسی در کشور است که با راه اندازی مراکز پژوهشی در این دانشگاه می توان آن را بصورت مستمر مورد رصد، پایش، نیازسنجی، مسئله یابی و ارائه راه حل قرار داد.

مخبر پیشنهاد راه اندازی مرکز ملی روانی و اجتماعی، توسعه پژوهشکده تحول علوم انسانی و اجرای طرح تجمیع این دانشگاه را از مهمترین برنامه ها و اقدامات وزارت علوم و دولت در خصوص ارتقاء جایگاه دانشگاه علامه طباطبایی برشمرد و از وزیر علوم و رئیس دانشگاه خواست تا پیشنهادات جمع بندی شده خود را در این حوزه ها ارائه و پیگیری کنند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر تخصیص بودجه و اعتبارات لازم برای حل مشکلات خوابگاه متأهلی ادامه داد: دولت در ابتدای کار خود با توجه به قانون جوانی جمعیت تمرکز و برنامه ویژه در این زمینه داشت که در سفرهای استانی مصوبات لازم دیده شده و ادامه می یابد اما باید خیرین در کشور نیز به سمت کمک به دانشگاه ها برای ساخت این خوابگاه ها متمایل شوند.

وی افزود: در این دولت ۳۰۰ واحد خوابگاهی متاهلی تحویل داده شده است که معادل ۲۵ درصد کل خوابگاه های متاهلی است که از بدو تاسیس دانشگاه در کشور ساخته شده است و همچنین برنامه مسکن اساتید در دولت سیزدهم نیز با همکاری وزارتخانه های علوم و راه شهرسازی با اعطای مجوز بهره گیری از زمین های خارج پردیس دانشگاهها در حال پیگیری و انجام است.

محمد علی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تاکنون در کشور نقش علوم انسانی در اداره جامعه و کمک به دولت نادیده گرفته شده است، تأکید کرد: توجه به دانشگاه های علوم انسانی کمترین هزینه برای حل چالش ها و مسائل جامعه است که در این خصوص رفع مشکلات دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان کانون حل اینگونه مسائل در دستور کار وزارت علوم قرار دارد و افزایش چشمگیر بودجه این دانشگاه در سال جاری نشانگر اراده وزارت علوم برای توجه به حوزه علوم انسانی است.

وی توجه به قانون جوانی جمعیت و کمک به ازدواج جوانان از جمله اولویت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانست و خبر داد: در این راستا و با مساعدت دولت و کمک های معاون اول رئیس‌جمهور در بودجه، ۵۰۰ میلیارد تومان برای ساخت خوابگاه متأهلی ۲۵۶ هزار زوج در نظر گرفته شده است.

همچنین در این جلسه حجت الاسلام اکبری اقدم مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه با اشاره به اینکه سند تحول علوم انسانی به عنوان گفتمان اصلی این دانشگاه در دولت سیزدهم قرار داده شده است، ادامه داد: تاکنون ۱۷۰ نشست های تخصصی هم اندیشی در خصوص سند تحول در علوم انسانی طی یک سال و نیم گذشته برگزار شده است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز با اشاره به ۶۰۰ عضو هیأت علمی و ۱۴ هزار دانشجو در این دانشگاه افزود: این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی در غرب آسیا است که در سال جاری در رتبه های بالای جهانی قرار داشته است.وی با بیان اینکه برنامه های راهبردی این دانشگاه با تیمی از صاحبنظران و محورهای اصلی و با شعار مرجعیت و تحول در علوم انسانی تعیین و تبیین شده است، گفت: این برنامه های راهبردی به تمام دانشکده ها و بخش های دانشگاه ابلاغ شده و تربیت نیروی انسانی متخصص از مهمترین برنامه های دانشگاه علامه طباطبایی برای خدمت به دولت سیزدهم و نظام اجرایی کشور است.

معتمدی با اشاره به یکی از جلسات اخیر معاون اول رئیس‌جمهور با خانواده های دارای فرزند اتیسم، از پیشنهاد راه اندازی مرکز ملی روانی و اجتماعی برای پاسخگویی اینگونه مشکلات کشور خبر داد.

گفتنی است در این جلسه برخی از معاونین و رؤسای دانشکده های دانشگاه علامه طباطبایی به تشریح اقدامات و برنامه ها و مشکلات خود در زمینه های مختلف از جمله طرح تجمیع دانشگاه، خوابگاه های متأهلی، نهادینه سازی تعامل دانشگاه با اعضای دولت و وزارتخانه ها، آینده پژوهی و پیش بینی نیازهای آینده کشور پرداختند.

همچنین راه اندازی پژوهشکده تحول علوم انسانی، زیست بوم فناوری، ایجاد مرجعیت علمی کشور، اشتغالزایی دانشجویان و فارغ التحصیلان، حمایت از نخبگان، تأسیس آزمایشگاه علوم شناختی، فعالیت های دانش بنیان، حکمرانی فضای مجازی، نشست های حل مسأله با دستگاه های مختلف، تفاهم نامه با دانشگاه های خارج از کشور برای تأسیس دفتر و آموزش زبان فارسی، ایجاد کرسی های نظریه پردازی و تنظیم کتب درسی از دیگر موضوعات و اقداماتی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا