علمی

عکس خیره‌کننده کاوشگر کنجکاوی، صبح و عصر مریخ را به‌طور هم‌زمان نشان می‌دهد

کاوشگر ناسا موسوم به «کنجکاوی» اخیراً تصویر زیبایی را از حضور خود در مریخ به ثبت رسانده که شبیه به تصاویر کارت‌پستال‌هاست. این عکس چشم‌انداز این سیاره را در هنگام عبور نور خورشید از دو زمان صبح و عصر نشان می‌دهد.

به گزارش لایوساینس، مریخ‌نورد کنجکاوی در تاریخ 8 آوریل 2023 (19 فروردین‌ماه 1402)، یعنی 3794 روز مریخی پس از فرود در این سیاره، این تصویر را ثبت کرده است. ثبت این تصویر یکی از اولین کارهایی بود که کنجکاوی پس از خواب چندروزه خود انجام داد. طی مدت این خواب که از 3 تا 7 آوریل طول کشید، این کاوشگر 180 آپدیت دریافت کرد که مهم‌ترین آن‌ها باعث می‌شود سرعت پردازش تصاویر دوربین بالا برود و اصطکاک چرخ‌ها کاهش یابد.

تصویری که امروز منتشر شده، درواقع پانورامایی از دو عکس است که به یکدیگر چسبانده شده‌اند. یکی از این عکس‌ها در صبح و دیگری در عصر تهیه شده است. ترکیب نور خورشید از دو زاویه مختلف تصویری را به‌وجود آورده است که نسبت به عکس‌های استاندارد جزئیات بسیار بیشتری دارد.

تصویر دیدنی کاوشگر کنجکاوی ناسا از چشم‌اندازی در مریخ

«داگ الیسون»، مهندس آزمایشگاه پیشران جت ناسا که مسئولیت تیم کنترل دوربین کنجکاوی را بر عهده دارد، می‌گوید: «هرکسی که پارک‌های ملی را دیده باشد، می‌داند که تصویر یک چشم‌انداز در صبح و عصر با هم فرق می‌کند. ثبت تصویر از دو زمان در طول روز سایه‌های تاریکی را به‌وجود می‌آورد، چون نور درست مثل یک صحنه‌نمایش از دو سمت می‌آید؛ اما در اینجا خبری از نورهای صحنه نیست و با خود خورشید طرف هستیم.»

البته باید گفت که تصویر اصلی سیاه‌سفید بوده، اما توسط متخصصان رنگی شده است تا حالت صخره‌ها و آسمان ملموس باشد. این اولین‌باری نیست که کنجکاوی تصویری را به این شکل تهیه می‌کند. این کاوشگر در ماه نوامبر 2021 هم تصویری دوزمانه را تهیه کرده بود، اما جزئیات این عکس جدید بسیار بیشتر است. الیسون می‌گوید علت این تفاوت احتمالاً به این قضیه مربوط می‌شود که عکس حاضر در زمستان مریخ تهیه شده است؛ یعنی زمانی که غبار جوی کمتری وجود دارد.

مریخ‌نورد کنجکاوی چندی قبل تصویر عجیب سنگی را منتشر کرده بود که شبیه به یک کتاب به‌نظر می‌رسید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا