سیاسی

عطریانفر: احزاب باید مفهوم فعالیت خود را درک کرده و مسیر مشخصی برای خود ترسیم کنند

عطریانفر: احزاب باید مفهوم فعالیت خود را درک کرده و مسیر مشخصی برای خود ترسیم کنند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، ظهر امروز، نشست راه گفت و‌گو با عنوان جمهوریت نظام اسلامی، مبانی و راهکارها، با حضور محمد عطریانفر روزنامه نگار و فعال سیاسی در محل روزنامه اطلاعات برگزار شد.

در ابتدای برنامه عطریانفر با اشاره به مبانی جمهوریت نظام اسلامی، گفت: در این مقطع تاریخی بسیار باید روی این موضوع یعنی جمهوریت نظام اسلامی متمرکز بشویم و این موضوع را تبیین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: قبل از شروع نهضت حضرت امام چنین سابقه ای از بحث جمهوریت را در مباحث علما یا بزرگان قبل از انقلاب پیدا نمی‌کنیم و دیدگاه های امام محور اصلی این موضوع است که مردم بن مایه موضوع جمهوریت هستند.

عطریانفر با بیان اینکه مردم در اندیشه امام پر رنگ هستند گفت: رویکرد و نگاه امام امر تکلیفی بود و به همه سیاست ها رنگ دین می داد و با واژه مردم بازی سیاسی نمی‌کرد، و مردم در منظومه فکری امام جایگاه رفیعی داشتند و این یک مقوله اصیل و با سابقه است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه عنوان جمهوریت ظرفیت بزرگی از مردم را در خود جا می دهد بیان داشت: امام مقوله جمهوریت را تطهیر کرد و مردم در دستگاه سیاسی امام جایگاه ویژه ای دارند امام به دنبال این بود که مردم آزاد باشند و باورش این بود باید از این ظرفیت استفاده کرد.

در ادامه عطریانفر با تشریح جمهوریت در اندیشه حضرت امام با بیان اینکه امام به جمهوریت اعتبار داد، گفت: در زمان تغییر قدرت از قاجار به پهلوی علمای آن زمان بحث جمهوریت را به رسمیت نمی شناختند آن ها می‌گفتند ما این سلطنت را مشروط می‌کنیم که این سلطه مستبد نباشد و به تدریج این حق حاکمیت ملی، به نفع مردم خواهد شد.

این فعال سیاسی یاد آور شد: در گذشته تفکر این بود که مردم رعیت هستند و یکی از کارهایی که در کشور ما به همت امام صورت گرفت، ورود مردم به عرصه حاکمیت بود، من فکر می کنم در ادبیات جدیدی که امام خلق کرد مبتنی بر نظریه پیوند ناگسستنی دین و سیاست، مردم جایگاه ویژه ای پیدا کردند.

وی افزود: دوستانی بودند که در همان سال‌ها به امام تذکر می دادند که چرا انقدر از واژه مردم و اعتبار بخشیدن به نظر مردم استفاده می‌کنید، که مشاهده می‌کنیم که امام در آن سال‌ها با این تفکرات می جنگیدند.

عطریانفر خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که در کشور ما به همت امام صورت گرفت، معانی و اعتبار دادن به واژه هایی چون؛ قدرت ، حاکمیت ملی، وطن و آزادی بود که اگر دوستان به تاریخ نگاه کنند، می بینند که ما برای این معنای فقط آزادی سال‌ها می جنگیدیم، اما امام به تنهایی در آن سال‌ها با نهضت خود به همه این واژه ها اعتبار بخشید.

در ادامه نشست راه گفت‌وگو عطریانفر با اشاره به اشتراکات عمیق گفتمان امام و رهبری خاطرنشان کرد: اعتقاد رهبری به مردم بسیار زیاد است و این گفتمان در منظومه فکری ایشان موج می‌زند و رهبری مانند امام، لحظه ای در این موضوع اتکا به مردم و جمهوریت نظام اسلامی کوتاهی نکرده‌اند.

وی افزود: در این موضوع وقتی به لوازم عمل به توصیه های فرمان رهبری می رسیم بعضی‌ها هستند که در ذیل بعضی از نهادها برداشت حزبی و جناحی می‌کنند و آسیب می زنند به آن حقیقتی که رهبری از آن دفاع می کنند.

وی در ادامه گفت: منظور بنده این است که ما در سطوح میانی اجرایی گرفتار و اسیر تمنیات خودمان می شویم و این از مصائبی است که ما با آن روبرو می شویم.

عطریانفر در ادامه با اشاره به وضعیت احزاب در ایران گفت: زمانی که حزبی قرار است لایه های از مردم را نمایندگی کند باید به درستی معنا و مفهوم فعالیت خود را درک کرده و مسیر مشخصی برای خود ترسیم کند.

وی افزود: ما دیگر نمی توانیم پدیده حزب را به عنوان تحزب در حد یک امر فیک بررسی کنیم، باید اجازه بدهیم یک رقابتی بین احزاب شکل بگیرد، این طور نباشد هر آدمی با دو نفر از دوستانش یک حزب تاسیس کند و سطح کارکرد حزب را به پایین بیاورد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا