سیاسی

طحان‌نظیف: شورای نگهبان جناحی عمل نمی‌کند/ 4 ایراد شورا به طرح حمایت از گزارشگران فساد

طحان‌نظیف: شورای نگهبان جناحی عمل نمی‌کند/ 4 ایراد شورا به طرح حمایت از گزارشگران فساد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۲ گفت: ۸ مصوبه مجلس شورای اسلامی، ۸ اصلاح اساسنامه ارسالی از طرف دولت و ۸ استعلام صورت گرفته از سوی دیوان عدالت اداری در جلسات شورای نگهبان تا کنون در سال جدید بررسی و اعلام نظر شده است.

طحان نظیف در پاسخ به سؤالی درباره بحث واگذاری بی‌ضابطه خودرو به برخی نمایندگان و این‌که این موضوع در بررسی صلاحیت آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد یا خیر گفت: هنوز در این زمینه گزارشی دریافت نکردیم اما اگر خلافی در این خصوص صورت گرفته باشد، در بررسی صلاحیت‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سئوال دیگری درباره نتایج نشست مشترک شورای نگهبان با وزارت کشور گفت: در این نشست با رویکرد آسیب‌شناسی ادوار گذشته انتخابات بر تدابیر مورد نظر مقام معظم رهبری تأکید شد. اواخر سال گذشته نیز در همین راستا همایش مشترکی با دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات برگزار کردیم.

طحان نظیف تصریح کرد: طرح اصلاح آیین تشکیلات دیوان عدالت اداری ایراداتی داشت دو مورد از این ایرادات به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع و سپس به مجلس ارسال شد که پس از بررسی مجدد این طرح در مجلس و بازگشت به شورا این طرح به تایید شورای نگهبان رسید.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل دو ایراد دیگر دارد که باید از سوی مجلس شورای اسلامی اصلاح شود تا ما مجدداً مصوبات مجلس درباره این طرح را بررسی کنیم.

وی با اشاره به چهار ایراد شورا به طرح حمایت از گزارشگران فساد گفت: این طرح ۱۷ ماده دارد و عمده ایرادات ما به طرح در راستای حمایت از مشمول این طرح است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه با اصلاح موارد ایرادی در این طرح ، مجددا مصوبه را بررسی می کنیم، اضافه کرد: طرح بانک مرکزی جمهوری اسلامی پیش از این با ایرادات فراوانی از سوی شورا مواجه شد که با رفت و آمدها در شورا و مجلس این ایرادات در حال مرتفع شدن است و در صورت حل موارد باقی مانده، مجددا ایرادات را بررسی می کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرح نقل و انتقال سوابق بیمه با کسور بازنشستگی بین صندوق های بازنشستگی چندین بار بین مجلس و شورا در رفت و آمد بود که با اصلاح یک مورد باقیمانده این طرح مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

طحان نظیف درباره آغاز تحرکات انتخاباتی در برخی از شهرهای کوچک، افزود: هنوز تا انتخابات زمان زیادی مانده است و ضوابط انتخاباتی هم مشخص است و هر گونه اقدامی باید در راستای قوانین و ضوابط انتخاباتی باشد. تلاش ما آن است که راهبردهای سلامت، مشارکت، امنیت و رقابت انتخاباتی را که از سوی مقام معظم رهبری فرمودند، پیگیری کنیم. البته دستگاه‌های زیادی مخاطب این موضوع هستند. ما باید با همدلی راهبردهای مورد نظر رهبری را پیگیری کنیم.

طحان نظیف درباره تفکیک وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: هنوز لایحه تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس تصویب نشده و صرفاً فوریت آن به تصویب رسیده است. اصل ۷۵ و بار مالی درباره این لایحه صدق نمی‌کند، مگر اینکه در مجلس بار مالی جدیدی به این لایحه اضافه شود. باید منتظر ارسال مصوبه مجلس باشیم و بعد نظر شورای نگهبان را می‌دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: تاریخ جمهوری اسلامی گواه آن است که شورای نگهبان جناحی عمل نمی‌کند و نتایج انتخابات این‌گونه بوده که همواره جناحهای مختلف روی کار آمدند.

وی درباره رفراندوم گفت: همه پرسی تاکنون سه بار در کشور ما انجام شده است. قانونگذاری باید از سوی نمایندگان انجام شود و راه اصلی تقنین از طریق نمایندگان مجلس است. در متن اصل ۵۹ قانون اساسی نیامده است که در همه مسائل باید همه‌پرسی کرد.

طحان نظیف درباره علت رد مصوبه واردات خودروهای کارکرده، گفت: هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به این مصوبه ایراد گرفته است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مصوبه مجلس چه میزان سیاست‌های کلی انتخابات را تامین می‌کند، تصریح کرد: مصوبه مجلس هنوز به تصویب نهایی نرسیده اما با توجه به فهرست مصوبات که ملاحظه کردیم باید بگویم که هرچند کار خوبی در حال انجام است، اما تامین کننده همه موارد سیاست‌های کلی انتخابات نیست.

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مصوبه خودروهای کارکرده در بودجه ۱۴۰۲ رد شد، گفت: شورای نگهبان به صورت مستقل به این موضوع اشکالی نداشت اما هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی ایراداتی داشت که بر این اساس مصوبه به مجلس ارجاع داده شد. الان هم گویا مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی درحال تصویب است که پس از تصویب و دریافت آن، اعلام نظر خواهیم کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سوالی درباره اظهارات اخیر علی لاریجانی مبنی بر خالص سازی و ارتباط آن با عملکرد شورای نگهبان، گفت: مفهوم چنین تعابیری اساساً روشن نیست و در قانون که مبنای کار شورای نگهبان است، نیامده است. شورای نگهبان در راستای تعابیر گفته شده حرکت نمی‌کند.

این خبر در حال تکمیل است….

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا