علمی

شناسایی صداهای مرموزی در جو زمین که حتی دانشمندان هم برای آن‌ها توضیحی ندارند [گوش کنید]

بالون‌هایی که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند، صداهایی را در استراتوسفر زمین ضبط کرده‌اند که در دامنه شنوایی انسان‌ها نیستند. حتی محققان هم نتوانسته‌اند توضیحی برای این صداها ارائه کنند؛ اما به‌نظر نمی‌رسد که این موضوع اتفاق جدیدی باشد.

به گزارش بیزنس اینسایدر، بالون‌هایی که به استراتوسفر فرستاده شده‌اند، صداهای عجیبی را ضبط کرده‌اند که مشخص نیست چه منشأیی دارند. این بالون‌ها به صداهای سیاره زمین گوش می‌دهند و می‌توانند اصوات را حتی از فاصله چندین کیلومتری بشنوند. درنتیجه می‌توانند صداهایی مثل امواج دریا، زمین‌لرزه‌ها و فوران آتشفشان‌ها را بشوند. اما چیزی که اخیراً توسط آن‌ها ضبط شده، شامل اصوات دیگری است که محققان نتوانسته‌اند منبعشان را پیدا کنند.

در فایل صوتی حاضر ابتدا صدای امواج اقیانوس را می‌شنوید، سپس با اصواتی شبیه به خش‌خش، تق‌تق یا ترک‌خوردن روبه‌رو می‌شوید که همان صداهای اسرارآمیز هستند. دانشمندان می‌گویند این صداها می‌توانند مربوط به توربولانس، صاعقه‌ها در دوردست یا حتی سوختن شهاب‌سنگ‌ها در اتمسفر سیاره باشند. بااین‌حال، توضیح قاطعانه‌ای در‌این‌باره وجود ندارد.

چه صداهای فروصوتی در استراتوسفر زمین وجود دارد؟

صداهای عجیب استراتوسفر پیش‌تر حتی در دهه 1960 میلادی هم شنیده شده بودند، اما هنوز پاسخی برای آن‌ها ارائه نشده است. «دنیل بومن» که این بالون‌ها را به جو زمین فرستاده، در‌این‌باره می‌گوید: «ما از 50 سال پیش این صداها را دریافت می‌کردیم و هنوز هم آن‌ها را دریافت می‌کنیم، اما نمی‌دانیم چه هستند.»

بومن باور دارد که این صداها احتمالاً منشأ عجیب‌وغریبی ندارند و پیچیدگی‌شان صرفاً به‌خاطر عدم آگاهی ماست. صداهای فروصوت دنیای عظیم و ناشناخته‌ای دارند. امواج صوتی در بخش‌های پایینی اتمسفر به‌سمت بالا خم می‌شوند؛ بنابراین استراتوسفر بهترین موقعیت برای گوش‌دادن به صداهای مخفی سیاره زمین است.

ارسال بالون‌های جوی ظاهراً کار چندانی سختی نیست و بومن از علاقه‌مندان دعوت کرده است تا بالون‌های بیشتری را به آسمان بفرستند و بیشتر به این صداها گوش کنند. البته از زمان سرنگون‌سازی یکی از این بالون‌ها توسط پنتاگون در ماه‌های گذشته، شرایط اندکی برای این فعالیت‌ها دشوارتر شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا