سیاسی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی: موضوع حقابه ایران در جلسه شورای امنیت ملی مطرح می شود

سخنگوی کمیسیون کشاورزی: موضوع حقابه ایران  در جلسه شورای امنیت ملی مطرح می شود

علیرضا نظری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس به تشریح نشست امروز این کمیسیون گفت: این کمیسیون نشستی را با معاونان و کارشناسان وزارت خارجه، وزارت نیرو و مسوولان قرارگاه خانم انبیا با موضوع حقآبه جمهوری اسلامی از رودخانه هیرمند مباحثی را مورد بررسی و تصمیم گیری رسانند.
وی افزود:حقابه جمهوری اسلامی بر اساس معاهده سال 1352 بین دو کشور منعقد شده است که هر ساله معادل850 میلیون متر مکعب حقابه جمهوری اسلامی ایران باید در طول سال زراعی آزاد سازی شود که افغانستان در طی سال های اخیر که مورد نفوذ آمریکایی ها و انگلیسی ها قرار گرفته است و به خاطر همین موضوع شیطنت‌هایی را انجام داده اند.

نظری تصریح کرد: افغانستان سد‌های انحرافی مثل بند کمال خان را در مسیر ایجاد کرده است تا از استیفای حقوق جمهوری اسلامی ایران جلوگیری بکنند.
نماینده مردم خمین ادامه داد: طی 2 سال گذشته، هیات‌هایی از دو کشور جلساتی را برگزار کردند و مذاکراتی هم توسط وزارت‌خارجه صورت گرفت که در همه نشست ها و پاسخ هایی که ارسال کردند، به حسب ظاهر اعلام می کنند که حقابه ایران را به رسمیت می‌شناسیم و حقوق ایران را استیفا می کنیم؛ اما در واقع اتفاقی که رقم می خورد حاکی از آن است که طالبان اراده جدی بر ادای حقوق جمهوری اسلامی ایران را ندارد.
وی اظهار کرد: در جلسه امروز به نتیجه رسیدیم که طالبان به دنبال وقت کشی است و این را به عنوان یک ابزار سیاسی در چنگ خودش گرفته است تا بتواند از جمهوری اسلامی امتیاز خواهی کند.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد: در نهایت پس از ارائه نظرات مسئولان و کارشناسان به این تصمیم رسیدیم که موضوع حقآبه هیرمند، باید در جلسه شورای امنیت ملی مطرح و پیگیری شود.
پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا