سیاسی

سامانه بومی‌ اکدیس رونمایی شد

سامانه بومی‌ اکدیس رونمایی شد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، به مناسبت روز جهانی هیدروگرافی و همزمان با بیش از 4 دهه فعالیت سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سامانه بومی‌سازی شده اطلاعات و نمایش نقشه الکترونیک دریایی (اکدیس) که توسط محققان این سازمان طراحی و ساخته رونمایی شد.

امیر مجید فخری در این خصوص گفت: سامانه اکدیس (ECDIS) یک سامانه الکترونیکی ناوبری پیشرفته است که روی شناورهای نظامی و تجاری نصب می شود. این سامانه روی نمایشگر خود که در ابعاد مختلف ساخته می‌شود نقشه‌های الکترونیکی را با اطلاعات نهفته در لایه‌های مختلف آن به نمایش می‌گذارد.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ادامه داد: نرم افزار بومی اکدیس(ECDIS) در محیط خود با در اختیار گذاشتن اطلاعات، ابزارها و امکانات مختلف مورد نیاز ناوبری از قبیل داده‌های مکانی و حرکتی شناور خودی با اتصال به گیرنده ی ( GPS)، داده های مکانی، حرکتی و ….. شناورهای اطراف (با اتصال به گیرنده AIS )، Auto Pilot، بانک اطلاعات، ابزارهای برنامه ریزی سفر، هشدارهای مختف نواحی ویژه حفاظت شده (Guard Zones)، جدول جزر و مد و اطلاعات عمق؛ عملیات ناوبری را برای افسر ناوبری یا ناخدای شناور، آسان، خوشایند و از همه مهم‌تر هوشمندانه و خودکار می‌کند.

در این مراسم، دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش و جمعی از مسئولین لشکری و کشور حضور داشتند.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا