سیاسی

روند بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس چگونه خواهد بود؟

روند بررسی برنامه هفتم توسعه در مجلس چگونه خواهد بود؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس– سید ابراهیم رئیسی با حضور در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۸ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی و پس از ارائه گزارشی از محورها و برنامه‌های برنامه هفتم توسعه، لایحه برنامه هفتم توسعه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

روند بررسی برنامه هفتم در مجلس

با توجه به تقدیم لایحه برنامه هفتم توسعه به مجلس، از امروز کار بررسی این لایحه در مجلس شروع می‌شود. براساس آئین نامه، گزارش کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم تا اواخر تیر ماه یا اوایل مرداد ماه به صحن علنی ارائه می‌شود. در صورت تصویب کلیات در مجلس، مجدداً لایحه به کمیسیون تلفیق برای بررسی جزئیات ارجاع می‌شود.

طبق گفته محمدمهدی مفتح، عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه، احتمالاً رسیدگی به جزئیات لایحه برنامه هفتم از شهریور ماه در دستور مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

روند بررسی لایحه برنامه هفتم طبق ماده ۱۸۰ آئین نامه داخلی مجلس به شرح زیر است:

الف- نمایندگان مجلس از زمان چاپ و توزیع لایحه برنامه ظرف مدت پنج روز (بدون احتساب ایام تعطیل) پیشنهادهای خود در مورد کلیات و جزئیات برنامه را به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارائه می‌نمایند.

ب- کمیسیون‌های تخصصی مکلفند حداکثر ده روز پس از چاپ و توزیع لایحه نسبت به بررسی مفاد برنامه شامل مواد، تبصره‌ها، جداول و ضمائم و نیز پیشنهادهای نمایندگان اقدام و گزارش خود را به کمیسیون تلفیق رسیدگی‌کننده ارائه نمایند.

ج-کمیسیون تلفیق موظف است پس از پایان مهلت مذکور در بند (ب) به گزارش‌های کمیسیون‌های تخصصی و کلیات و جزئیات برنامه و پیشنهادهای نمایندگان حداکثر ظرف سه هفته رسیدگی و گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه نماید و گزارش مسکوت ماندن پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، موضوع به دولت اعلام می‌شود تا حداکثر ظرف مدت یک ماه لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می‌شود تا ظرف مدت پانزده روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.

د- در صحن جلسه علنی پس از ارائه گزارش کمیسیون تلفیق، ابتدا کلیات برنامه مورد بحث قرار می‌گیرد. در کلیات پنج نفر مخالف و پنج نفر موافق به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و حداکثر هر نفر پانزده دقیقه دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند. پس از آن دولت و کمیسیون هر کدام حداکثر چهل و پنج دقیقه برای دفاع زمان خواهند داشت. سپس راجع به کلیات برنامه رأی‌گیری خواهد شد. در بررسی کلیات، کفایت مذاکرات پذیرفته نمی‌شود.

ه‌- پس از تصویب کلیات، رسیدگی به جزئیات برنامه آغاز و به مواد و تبصره‌ها و جداول برنامه به ترتیب رسیدگی می‌شود. در این بخش جایگزین متن ماده، یا جزئی از ماده و یا تبصره لایحه دولت، حذف کل، مصوبات جایگزینی کمیسیون‌های تخصصی و پیشنهادات چاپ شده نمایندگان برای هر ماده یا تبصره یا هریک از اجزا در صورتی که آن جز ماهیت مستقل داشته باشد و حذف جز و پیشنهادات چاپ شده کمیسیون‌های تخصصی به‌ترتیب مورد رسیدگی قرار می‌گیرند. سپس در مورد اصل ماده یا تبصره یا اجزا در صورتی که ماهیت مستقل داشته باشند، رأی‌گیری خواهد شد.

چنانچه اصل رأی نیاورد، موضوع برای رسیدگی مجدد به کمیسیون تلفیق برگشت داده خواهد شد تا در اسرع وقت و حداکثر طبق مهلتی که هیأت رئیسه تعیین خواهد کرد، گزارش مجدد خود را به مجلس ارائه دهد. نمایندگان می‌توانند حداکثر تا پایان همان روز پیشنهادهای خود را به کمیسیون تسلیم نمایند.

و- مادام که لایحه برنامه در صحن مجلس مورد بررسی است، مجلس نطق نخواهد داشت و هیچ طرح یا لایحه‌ای جز طرح‌ها و لوایح سه فوریتی و نیز تحقیق و تفحص، استیضاح و رأی اعتماد در دستور قرار نخواهد گرفت و مجلس در تمامی ایام به جز ایام تعطیل حداقل شش و حداکثر هشت ساعت جلسه علنی خواهد داشت. در موارد استثنا با تصویب مجلس، این زمان تا ده ساعت قابل افزایش است.

ز- مهلت‌های مذکور در بندهای (ب) و (ج) حسب مورد با تصویب هیأت رئیسه تا دو برابر قابل افزایش است.

قالیباف: بررسی لایحه برنامه هفتم امروز در مجلس آغاز می‌شود

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز پس از دریافت لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: کار مهم و اساسی یعنی تقدیم برنامه پنج ساله هفتم به مجلس شورای اسلامی انجام شد. این برنامه بدون شک با همکاری مجلس و دولت و با توجه به اولویت‌ها و سیاست‌های کلان پیش می‌رود و با مسئله‌محوری و اولویت‌بندی کارها در مجلس شورای اسلامی نهایی خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از امروز زمان‌بندی برای بررسی برنامه هفتم اعلام می‌شود و با سرعت و دقت در مجلس به این امر مهم رسیدگی خواهد شد. امیدواریم این برنامه به گونه‌ای رقم بخورد که بتوانیم بر مشکلات کشور فائق بیاییم.

اسامی اعضای کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه

لایحه برنامه هفتم به کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق برنامه هفتم توسعه ارجاع می‌شود تا بعد از طی شدن مهلت قانونی، گزارش کمیسیون تلفیق درباره کلیات این لایحه در یکی از جلسات علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

اسامی اعضای کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه به شرح زیر است:

کمیسیون آموزش و تحقیقات و فناوری

حبیب الله دهمرده، احمد نادری و محمدمهدی زاهدی

کمیسیون اجتماعی

سید کریم حسینی، فاطمه رحمانی و فاطمه قاسم‌پور

کمیسیون اقتصادی

محمدرضا پورابراهیمی، محمدحسین حسین زاده بحرینی و محمدرضا دشتی اردکانی

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

ابراهیم عزیزی، حسن همتی و شعیب جویجری

کمیسیون انرژی:

مالک شریعتی، رمضانعلی سنگدوینی و علیرضا ورناصری

کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات

حمیدرضا حاجی بابایی، الیاس نادران، محمدخدابخشی، ابراهیم عزیزی، جعفر قادری، جبار کوچکی نژاد، مجتبی رضاخواه، غلامحسین رضوانی، محسن زنگنه و محمدمهدی مفتح

کمیسیون بهداشت و درمان

مرتضی خاتمی، مسعود پزشکیان و علی اصغر باقرزاده

کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها

محسن پیرهادی، ابوالفضل ابوترابی و محمدحسن آصفری

کمیسیون صنایع و معادن

مهدی عسگری، روح الله ایزدخواه و یوسف داودی

کمیسیون عمران

مجتبی یوسفی، البرز حسینی و اقبال شاکری

کمیسیون فرهنگی

بیژن نوباوه، احمد راستینه و سیدعلی یزدی‌خواه

کمیسیون قضائی و حقوقی

عبدالرضا مصری، هاجر چنارانی و حسن نوروزی

کمیسیون کشاورزی

سمیه رفیعی، امیرقلی جعفری بروجنی و محمد رشیدی

ترکیب هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم فردا مشخص می‌شود

محمدمهدی مفتح در گفت و گو با خبرنگار سیاسی فارس گفت: اولین جلسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه فردا (دوشنبه 29 خرداد) تشکیل و ترکیب هیات رییسه کمیسیون نیز مشخص می شود.

وی ادامه داد: بعد از تعیین هیات رییسه، کمیسیون به بررسی و تصویب آیین نامه داخلی کمیسیون می پردازد سپس مباحثی درباره کلیات برنامه مطرح می شود. البته رسیدگی به کلیات برنامه در کمیسیون تلفیق بعد از ارائه گزارش کمیسیون های تخصصی خواهد بود.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا