سیاسی

رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی: سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی است

رئیسی در گفت‌وگوی تلویزیونی: سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در نهمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی در پاسخ به این سؤال اگر به دو سال قبل برگردید، باز هم وارد این عرصه خواهید شد؟، گفت: همانطور که اشاره کردید در انتخابات طبیعتاً کاندیداها با انگیزه شرکت می‌کنند، آن چرا که احساس می‌کردم این بود که شرایط شرایط خاصی است و ناامیدی بر مردم غالب شده است.

وی افزود: شرایط اقتصادی طبق نگاه مردم این طور بودکه شرایط باید تغییر کند و نگاه من این بود که باید در این مقطع انجام وظیفه کرد؛ برای مشارکت بیشتر مردم در انتخابات اگر برگردیم به دو سال قبل، مسئولین صاحب‌منصب می‌گفتند که این شرایط از شرایط جنگ هم بدتر است و گاهی به من می‌گفتند می‌خواهید با شرایط موجود چه کنید؟

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه در آن مقطع، وضعیت بودجه، فروش نفت و … شرایط خاصی را بر کشور حاکم کرده بود، گفت: اگرچه این شرایط محصول دشمنی دشمنان است، اما عملکرد دولت نیز در این ماجرا نقش داشت؛ احساس کردم اگر وارد عرصه نشوم خلاف تکلیفم عمل کرده‌ام.

رئیسی تأکید کرد: برای اینکه مشارکت بیشتر شود، برای بررسی مجدد صلاحیت کسانی که در آن زمان ردصلاحیت شده بودند، وارد شدم، البته خودشان هم گفتند اگر وارد عرصه می‌شدیم نتیجه انتخابات تغییر نمی‌کرد، همه تلاش‌مان این بود که اول مشارکت افزایش پیدا کند، ناامیدی مردم تبدیل به امید شود و زمنیه‌ای ایجاد شود برای اینکه بتوان کار کرد تا شرایط به نفع مردم و زندگی آن‌ها تغییر کند. اگر زمان به عقب برگردد، همین تصمیم را دوباره می‌گیرم و پشیمان و نادم نیستم.

وی با تأکید بر اینکه اهل عافیت‌طبی نیستم، افزود: از دوره نوجوانی و جوانانی و انقلاب در این سختی‌ها بوده‌ام. باید بتوانیم گره‌ای بگشاییم و کاری برای مردم انجام دهیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که چرا از بیان مشکلات در ابتدای مسئولیت‌پذیری ریاست‌جمهوری خودداری می‌کردید، اظهار کرد: رویه‌ام این نیست که مشکلات را بازگو کنم، اما فقط برای اینکه مردم امیدوار شوند مشکلات‌شان حل خواهد شد، لازم بود ابتدای مسئولیتم مشکلات را بیان کنم تا مردم متوجه شوند مشکلات را می‌فهمم و به دنبال حل آن هستم.

رئیسی اضافه کرد: ابتدای دولت با مشکلات بسیار جدی مواجه بودم که از همان فردای مسئولیت‌پذیری باید برای حل آن تلاش می‌کردم. مشکل کرونا، تعداد عزیزانی که از دست می‌دادیم زیاد بود، هر روز 700 خانواده دغدار می‌شدند. بیمارستان‌ها پر از بیمار بودند. مراکز تجاری یا اقتصادی، دانشگاه‌ها و مدارس دچار تعطیلی شده بودند و فعالیت اقتصادی کم‌سود بود و مشکلات اینچنینی ایجاد شده بود.

وی در همین زمینه تصریح کرد: بعضی از هموطنان ما برای تزریق واکسن به کشورهای همسایه می‌رفتند. آن زمان 14 درصد از افرادی که باید واکسینه می‌شدند، واکسینه شدند. به دنبال تولید و واردات واکسن بودیم، در همان ابتدای کار نسبت به واردات واکسن موفق شدم و دانشمندان ما دست به کار شدند و 6 نوع واکسن تولید کردند که یک نوع آن با همکاری کشور کوبا بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: واردات واکسن از کشور چین و دیگر کشورها افزایش یافت تا واکسیناسیون در کشور فعال و شرایط متفاوتی ایجاد شد.

رئیسی با بیان اینکه 480 همت کسری بودجه داشتیم که مادرِ همه مشکلات است، گفت: باید تدبیر می‌کردیم، یا باید چاپ پول انجام می‌دادیم که مایل به انجام آن نبودیم و یا تولید را رونق می‌دادیم تا درآمد کشور افزایش یابد و از این طریق کسری بودجه را کاهش دهیم که خدا کمک کرد و این اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: در آن دوره با کمبود کالاهای اساسی مواجه بودیم، در بعضی از کالاها وضعیت قرمز بود. وضعیت تولید در کشور به‌گونه‌ای بود که بسیاری از کارخانه‌ها و کارگاه‌ها دچار مشکل شده بودند؛ اینها مشکلاتی بود که با آن مواجه بودیم و این غیر از مسائل سیاست خارجی بود که مشکلات جدی داشتیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه تلاشم این بود تا بتوانم این‌ها را جزو دستاوردها غیر از ابتدای کار مطرح نکنم تا مردم بدانند و متوجه مشکلات شوند، گفت: چون آمده بودم نه برای ناامید کردن مردم، بلکه برای امیدوار کردن مردم آمده بودم.

رئیسی تصریح کرد: در مسئله جبران کسری بودجه، کرونا و راه‌انداختن چرخ تولید، امروز بیش از 4 هزار واحد صنعتی در این دولت راه‌اندازی شده است.

وی با تأکید بر اینکه دهه 90 را باید دهه تعطیلی بسیاری از بخش‌ها بدانیم، گفت: اعداد و ارقام را بررسی کنید، ببینید سهم تولید چقدر است و نسبت به سرمایه‌گذار ثابت در کشور آمارها نشان می‌دهد، شرایط خوبی نداریم، اینکه چرا و چطور و چه عاملی مؤثر بوده نمی‌خواهم وارد آن بحث شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رهبر انقلاب و مردم در دو سال اخیر برای پیشبرد اهداف دولت کمک کرده‌اند، گفت: شرایط را به نحوی در 6 ماه ابتدایی دولت سیزدهم پیش بردیم که در اسفندماه شرایط تغییر کرده بود. رشد 0.4 درصد به رشد 4.5 درصدی تبدیل شده بود. چنین رشد اقتصادی معنا دار است، 20 درصد کاهش تورم در همین مدت 6 ماه داشتیم.

تکمیل می‌شود…

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا