سیاسی

رئیسی: ارتباط دائمی کشورهای مستقل عاملی برای مصونیت در مقابل نظام سلطه است

رئیسی: ارتباط دائمی کشورهای مستقل عاملی برای مصونیت در مقابل نظام سلطه است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز چهارشنبه به وقت محلی، در دومین روز از سفر به ماناگوآ، در مجلس ملی نیکاراگوئه حضور یافت و با اشاره به تاریخ مشترک ملت ایران و نیکاراگوئه در انقلاب، مقاومت و مبارزه با دشمنان آزادی، تأکید کرد: تجربه تاریخی مشترک ما ایستادگی بر رأی مردم، مقابله با توطئه دشمنان و تلاش برای تحقق مردم‌سالاری است.

رئیس‌جمهور ضمن ادای احترام به قهرمانان بزرگ آمریکای لاتین و مردم نیکاراگوئه، مجلس ملی این کشور را خانه مردم نیکاراگوئه توصیف و تصریح کرد: مجالس در کشورهای مستقل که مبتنی بر رأی واقعی مردم هستند، جلوه تحقق مردم‌سالاری و اراده ملت‌ها محسوب می‌شوند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به جنگ اراده‌ها میان نظام سلطه و ملت‌ها خاطرنشان کرد: سلطه‌گران می‌خواهند با منفعت‌طلبی و خودخواهی، اراده خود را بر ملت‌ها تحمیل کنند و لذا باید پرسید که چرا مدعیان دروغین حقوق بشر، آزادی و دموکراسی مثل آمریکا و برخی کشورهای غربی رأی واقعی ملت‌ها، از جمله در فلسطین، ‌لبنان، ‌افغانستان، ‌عراق، سوریه و آمریکای لاتین را برنمی‌تابند؟

وی با اشاره به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حل مسأله فلسطین را در گرو مراجعه به رأی مردم این کشور دانست و تأکید کرد: 70 سال است که بر مردم فلسطین ظلم کرده و اجازه نداده‌اند دموکراسی در این کشور اجرایی شود.

رئیس‌جمهور «اشغال نظامی، کودتا و تحریم» را حربه نظام سلطه علیه ملت‌های مستقل توصیف کرد و گفت: آمریکا و کشورهای غربی در حرف، مدعی مبارزه با تروریسم هستند، اما در عمل همانطور که در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعتراف کردند، گروه تروریستی داعش را ایجاد و حمایت می‌کنند.

رئیسی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی در مقابله با تروریسم هزینه‌های زیادی پرداخت کرده است، از جنایت آمریکا در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی به‌عنوان ‌قهرمان مبارزه با ترروریسم سخن گفت و خاطرنشان کرد: مردم دنیا ادعای دروغین آمریکا در مبارزه با تروریسم را باور نمی‌کنند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش ارتباط دائمی کشورهای مستقل با یکدیگر را عاملی برای مصونیت در مقابل نظام سلطه دانست و گفت: نظم کنونی جهان در حال تغییر است و شاخص‌ها نشان می‌دهد که قدرت سلطه‌گران و آمریکا رو به افول بوده و اراده ملت‌ها در آمریکای لاتین و غرب آسیا در حال برآمدن است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امپراطوری رسانه‌ای نظام سلطه به دنبال تغییر در ادارک ملت‌ها است، بر ضرورت آگاهی‌بخشی در جهت مبارزه با فضاسازی‌های دشمنان تأکید کرد و گفت: امپریالیسم به دنبال نفوذ میان قشرهای اثر گذار ملت‌هاست و وظیفه نخبگان جوامع آزاده جلوگیری از این اعمال نفوذ است.

رئیسی با بیان اینکه ایران اسلامی بر خلاف خواست نظام سلطه یک کشور پیشرفته و فناور است، گفت: ملت ایران از تهدیدها و تحریم‌ها فرصت ساخت و به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافت.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه دشمن هرگز تصور نمی‌کرد ملت ایران با وجود تحریم‌ها و فشارهای گسترده به چنین پیشرفت‌هایی برسد، تصریح کرد: اغتشاشات سال گذشته در ایران توطئه و فتنه سلطه‌گران برای متوقف کردن پیشرفت‌های ملت ایران بود، اما دشمنان در محاسبات خود اشتباه کردند، زیرا بر خلاف باور آن‌ها نهال انقلاب اسلامی ایران به چنان درخت تنومندی تبدیل شده است که با این تکانه‌ها هرگز آسیب نخواهد دید.

رئیسی با تأکید بر سیاست توسعه روابط با کشورهای مستقل اظهار کرد: ظرفیت‌های زیادی برای توسعه مناسبات میان کشورهای آمریکای لاتین به‌خصوص نیکاراگوئه و ایران وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران برای در اختیار قرار دادن تجربیات و ظرفیت‌های خود با نیکاراگوئه آمادگی کامل دارد.

پیش از سخنان رئیسی، رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه نیز با اشاره به بخشی از سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «در کشورهای انقلابی مجلس‌ها به درستی نیازهای مردم را نمایندگی می‌کنند»، تأکید کرد: این مهم در انقلاب و کشورهای ما مصداق روشنی دارد.

«گوستاوو پوراس» همزمانی پیروزی انقلاب نیکاراگوئه و انقلاب اسلامی ایران را نقطه آغاز اتحاد دو کشور دانست و تلاش برای بهبود رفاه مردم، تحقق آزادی، ‌استقلال، عدالت و دفاع در برابر امپرالیسم ایالات متحده را از جمله اهداف مشترک انقلاب ایران و نیکاراگوئه توصیف کرد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا