سیاسی

دفاتر انجمن اسلامی دانشجویان: در صورت اجرای صحیح و دلسوزانه قانون جوانی جمعیت می‌توان به تغییرات محسوس در جامعه امید داشت

دفاتر انجمن اسلامی دانشجویان: در صورت اجرای صحیح و دلسوزانه قانون جوانی جمعیت می‌توان به تغییرات محسوس در جامعه امید داشت

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، جمعی از تشکل‌های دانشجویی سراسر کشور، با ارسال نامه ای به رییس سازمان صداوسیما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، صریحا از دستگاه‌های فوق، اقدام جدی در زمینه فرهنگ‌سازی جوانی جمعیت را مطالبه کردند.

در بخشی از این بیانیه خطاب به پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما و محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کردند: هماهنطور که مستحضرید، لازمه‌ تغییرات گسترده در کشور، همراهی و همکاری عموم مردم با آن تغییرات است و لازمه این همراهی، فرهنگ‌سازی در جامعه می‌باشد. یکی از تغییراتی که می‌بایست با سرعت و جدیت دنبال شود، مسئله فرزندآوری و تغییر ساختار سنی جمعیت کشور است که جز با همراهی عموم مردم و فرهنگ‌سازی در جامعه اتفاق نخواهد افتاد. همچنین طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، فرهنگ‌سازی در مسئله جمعیت مانند بسیاری از مسائل دیگر حرف اول را می‌زند.

این تشکل های دانشجویی در ادامه این نامه با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌ها که اهتمامی به انجام تکالیف خود در باره قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده نداشته اند، تاکید کردند: در قانون مذکور مواد مختلفی نظیر ۳۲،۲۹،۲۸،۲۵،۲۰ و…. با هدف فرهنگ سازی قید شده است که در صورت اجرای صحیح و دلسوزانه این مواد می‌توان به تغییرات محسوس در جامعه امید داشت. متاسفانه تا کنون شاهد اجرای صحیح این مواد قانون نبوده‌ایم.
در بخشی دیگر از بیانیه تاکید شده است که سازمان صدا و سیما به عنوان مهم‌ترین تریبون مطالبه‌گری کشور، تا کنون به طور جد مسائل مرتبط با جمعیت را از مسئولین کشور مطالبه نکرده‌است. همچنین نمی‌توان حتی اجرایی شدن یک بند از قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را بطور مشخص با پیگیری رسانه‌ای و مطالبه‌گری از سوی این سازمان دانست.

این تشکل های دانشجویی در بخش دیگری از بیانیه خود آورده اند با اشاره به وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با انتقاد از اینکه نهاد خانواده جایی در تولیداتِ تحت نظر این وزارت‌خانه ندارد، تاکید کردند: در ماده ۲۸ قانون یاد شده، برای جلوگیری از پخش محصولات خلاف سیاست‌های جمعیتی در شبکه خانگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به لغو مجوز است. اما گزارشی در این مورد از سوی این نهاد داده نشده است. همچنین طبق بند ج ماده۲۸ نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است نسبت به تهیه عبارات، نمادها یا تصاویر با محتوای حمایت از خانواده، مادران ایرانی و ارزشمندی تعدد فرزندان اقدام نماید. اما هیچ شعار، نماد یا محتوای کارشناسی قوی و یکپارچه‌ای در جامعه دیده نمی‌شود.
این تشکل‌های دانشجویی در پایان از دستگاه‌های مکلف فرهنگ‌سازی به‌ویژه سازمان صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطالبه کردند با در پیش گرفتن رویکرد دلسوزانه بیش از پیش، برنامه‌های لازم در زمینه‌های مذکور را در دستور کار خود قرار دهند تا ان‌شاءالله شاهد تغییرات جدی در عرصه فرهنگ‌سازی جوانی جمعیت باشیم. همچنین این تشکل‌ها از جبلی و اسماعیلی خواستند برای تشکیل جلسه با اعضای این تشکل‌ها جهت تشریح عملکرد‌های خود در این زمینه اقدامات لازم را مبذول فرمایند.

والسلام علی من اتبع الهدی

امضا کنندگان نامه:

دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی (ره)

دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تربیت مدرس
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه بیرجند
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا همدان
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام‌نور مرکز اصفهان
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دزفول
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهرکرد
دفتر انجمن اسلامی دانشجو یان مستقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه قم
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ارومیه
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تربت حیدریه
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اصفهان
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی قم
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آیت‌الله بروجردی
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
دفتر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ساری
بسیج دانشجویی دانشگاه ولیعصر رفسنجان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان باهنر تهران

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا