سیاسی

دستغیب: بسیاری از مشکلات، ناشی از ساختار کنونی بودجه‌ریزی است

دستغیب: بسیاری از مشکلات، ناشی از ساختار کنونی بودجه‌ریزی است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سومین همایش حکمرانی در صندوق توسعه ملی با حضور رئیس مجلس، رئیس کل دیوان محاسبات کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات و فعالان حوزه اقتصاد در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما برگزار شد.

احمدرضا دستغیب رئیس کل دیوان محاسبات کشور در این همایش با اشاره به موضوع «حکمرانی نوین» در عرصه تصمیم‌سازی کشور اظهار کرد: برگزاری چنین همایش‌ها و کارگروه‌های تخصصی می‌تواند خروجی‌های مطلوب و مفیدی را به دنبال داشته باشد اما نباید از یاد ببریم که به همین نباید کفایت کرد و لازم است، وارد حیطه عملیات شد و مشکلات کشور را مرتفع کنیم.

دستغیب در ادامه تأکید کرد: دیوان محاسبات به عنوان یک دستگاه نظارتی، تمرکز کافی بر روی منابع و مصارف صندوق توسعه ملی دارد، در عین حال قابل قبول نیست که بسیاری از گزارش‌های صندوق به صورت محرمانه و بعضاً سری مخابره شود و این مغایر با اصل شفافیت و نظارت مردم بر ساز و کارهاست.

دستغیب همچنین اظهار کرد: شکی نیست که باید تسهیلات به صورت سالم داده شود و با نیازسنجی دقیق از بخش خصوصی واقعی واگذار شود؛ اما چرا اینگونه نیست؟ نمی‌توان با استفاده از کلیدواژه‌های همچون «هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر» و «وجود شرایط خاص» این موارد را توجیه کرد، چرا که اگر اینگونه باشد دیگر وجود صندوق بی‌اثر خواهد بود و می‌توان آن را جمع و آن را به یک حساب در خزانه نزد سازمان برنامه و بودجه تبدیل کرد.

دستغیب با اشاره به لزوم «اصلاح ساختار بودجه» ادامه داد: بسیاری از مشکلات ما از ساختار کنونی بودجه‌ریزی نشأت می‌گیرد و به خودِ صندوق باز نمی‌گردد. اصلاح ساختار بودجه که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب هم بوده از جمله اقدامات واجبی است که اگر عملیاتی شود، دیگر معضلات آن به سایر حوزه‌ها از جمله صندوق توسعه ملی سرایت نخواهد کرد.

وی در ادامه به بیان مصداقی در این خصوص پرداخت و گفت: مشکل اینجاست که شما در دستگاه رسوب دارید و معادل مقادیر برداشت شده، ماه‌هاست که در همان دستگاه باقی مانده است؛ حقیقتاً استقراض از صندوق با وجود رسوب مانده در دستگاه‌ها، جای تأمل بسیار دارد.

رئیس کل دیوان محاسبات درباره مسدودی حساب‌های خارج از خزانه نیز، گفت: بسیاری از مدیران عامل بانک‌ها طی ماه‌های اخیر مدام فشار می‌آورند که حساب‌های خارج از خزانه مسدود نشوند، مگر ممکن است که در یک بانک حساب‌های زیادی خارج از رصد دستگاه‌های نظارتی و متعلق به یکی از دستگاه‌ها و شرکت‌ها وجود داشته باشد؟

دستغیب همچنین با اشاره به رابطه مالی نفت و بودجه، اظهار کرد: حتما باید در مسیر شفافیت و انضباط مالی قدم برداریم، چون این مسئله می‌تواند تصویر روشنی از موجودی و مانده حساب را ارائه کند.

رئیس دیوان محاسبات با طرح سؤالی پیرامون ۲.۵ درصد اعتبارات عمرانی، ادامه داد: چطور می‌شود که مسابقه‌ای در دستگاه‌های دولتی ایجاد شده است که ۲.۵ درصد از منابع اعتبارات عمرانی را به اعتبارت جاری تبدیل کنند؟

دستغیب خاطر نشان کرد: دیوان محاسبات به زودی درباره مصارف صندوق توسعه ملی و مطابقت آن با رسوب دستگاه‌ها، گزارش تکمیلی خود را به اطلاع عموم مردم خواهد رساند.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا