سیاسی

در سفر رئیسی به نیکاراگوئه چه گذشت؟

در سفر رئیسی به نیکاراگوئه چه گذشت؟

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: صبح دوشنبه (22 خرداد ) بود که آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان سفر خود را به کشورهای آمریکای لاتین آغاز کرد، سفری که با همراهی وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امور خارجه، نفت، فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهداشت انجام شد و ونزوئلا اولین مقصد آن برای رئیس جمهور و همراهانش بود.

رئیس جمهور بعد از حضور در ونزوئلا ( گزارش سفر را اینجا بخوانید) عازم نیکاراگوئه شد، کشوری با بیش از 6 میلیون نفر جمعیت در آمریکای مرکزی که زبان رسمی مردمش اسپانیایی است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به فرودگاه «ساندینو» در شهر ماناگوآ مورد استقبال وزرای امور خارجه، دارایی، نفت، انرژی و معادن، دفاع و بهداشت این کشور قرار گرفت.

استقبال رسمی رئیس‌جمهور نیکاراگوئه از آیت الله رئیسی

در ادامه رئیس جمهور و هیات همراه به میدان آزادی شهر «ماناگوآ» رفتند و به صورت رسمی مورد استقبال «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهور نیکاراگوئه قرار گرفتند.

در این مراسم جمعی از مردم نیکاراگوئه و همچنین روسای سه قوه این کشور (قوه مقننه، قوه قضاییه و قوه انتخابات) حضور داشتند و از رئیس جمهور و هیئت عالیرتبه همراه استقبال کردند.

سخنرانی رئیس جمهور در جمع مردم «ماناگوآ»

در ادامه رئیسی و «دانیل اورتگا» روسای جمهور ایران و نیکاراگوئه در جمع مردم ماناگوآ سخنرانی کردند.

رئیس جمهور کشومان در جمع مردم ماناگوآ ادعای دموکراسی و حقوق بشر غربی‌ها را دروغین خواند و گفت: غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها باید به نظام‌های برآمده از رأی مردم احترام بگذارند، اما برعکس عمل می‌کنند.

وی افزود: آمریکا می‌خواست با تحریم و تهدید ملت ما را متوقف کند، اما ملت ما نه تنها متوقف نشد بلکه از تهدید و تحریم برای خود فرصت ساخت و به پیشرفت رسید.

رئیس جمهور با اشاره به نقش آمریکایی‌ها در ایجاد داعش و سیاست جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم گفت: آنها ادعای مبارزه با تروریسم دارند، اما قهرمان مبارزه با تروریسم یعنی حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند.

رئیسی همچنین روابط میان ایران و نیکاراگوئه را راهبردی توصیف کرد و افزود: جمهوری اسلامی برای توسعه روابط میان دو کشور در تمامی حوزه‌ها به ویژه در حوزه علم و فناوری آمادگی دارد.

رئیس جمهور نیکاراگوئه جنایت آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی را محکوم کرد

«دانیل اورتگا» رئیس جمهور نیکاراگوئه نیز در جمع مردم ماناگوآ با اشاره به همزمانی انقلاب ایران و نیکاراگوئه گفت: انقلاب دو کشور دارای ریشه‌های قوی در مسیر مبارزه با استیلاطلبی سلطه‌گران و به خصوص آمریکا بود که همواره به دنبال تحمیل خواست خود به دیگران بوده و هستند.

وی سلطه‌طلبی را جزء ماهیت امپریالیسم دانست و افزود: مستکبرین به بهانه حقوق بشر و دمکراسی به کشورهای مستقل فشار می‌آوردند، اما ما همچنان با قدرت مقابل آنها ایستاده‌ایم.

اورتگا در بخش پایانی سخنان خود با تمجید از قهرمانان ملی دو کشور، جنایت آمریکایی‌ها در به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی را محکوم و به احترام قهرمان ایرانی مبارزه با تروریسم یک دقیقه سکوت اعلام کرد و سخنان خود را با سردادن شعار زنده باد ایران و زنده باد یاد قاسم سلیمانی به پایان برد.

سکوت به احترام حاج قاسم

در مراسم استقبال از آیت الله رئیسی، رئیس جمهور نیکاراگوئه به احترام حاج قاسم سلیمانی یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

پس از انجام مراسم استقبال از رئیس جمهور توسط «دانیل اورتگا»، مذاکرات خصوصی رؤسای‌جمهور انجام شد.

اهدای تاج گل توسط رئیس جمهور در بنای یادبود رهبران انقلاب نیکاراگوئه

در دومین روز از سفر رسمی رئیس جمهور به نیکاراگوئه، آیت الله رئیسی با حضور در بنای یادبود مشاهیر و رهبران انقلاب این کشور در میدان انقلاب شهر ماناگوا، با اهدای تاج گل، به مقام سه انقلابی فقید جنبش آزادیبخش نیکاراگوئه ادای احترام کرد.

یکی از شخصیت‌های تاریخی مدفون در بنای مشاهیر و رهبران انقلاب نیکاراگوئه، «کارلوس فونسکا» است که جبههٔ معروف آزادی‌بخش ملی «ساندنیستی» را تأسیس کرد.

دیدار رئیس جمهور با رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه

در ادامه سفر رئیس جمهور به نیکاراگوئه، وی با حضور در ساختمان پارلمان نیکاراگوئه در دیدار با آقای «گوستاوو پوراس» رئیس مجلس ملی این کشور گفت: گروه‌های دوستی پارلمانی بستر مناسبی برای تقویت روابط کشورهای دوست با یکدیگر هستند و این همکاری‌ها می‌تواند به تقویت روابط کشورها در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز بیانجامد.
«گوستاوو پوراس» رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه نیز در این دیدار با خوش‌آمدگویی به رئیس جمهور و اعضای هیئت عالی‌رتبه همراه اظهار داشت: دوستی با دولت و ملت ایران به عنوان کشوری که همراه و همسو با نیکاراگوئه برای در اختیار داشتن حق تعیین سرنوشت و حفظ هویت خود مبارزه کرده، برای ما مایه افتخار است.
رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه با بیان اینکه از سخنان شما احساس دوستی و محبت دریافت کردیم، تصریح کرد: همانطور که هیچ نیروی قادر به شکست انقلاب کشورهای ما نیست، هیچ نیرویی نیز توان ایجاد گسست میان ملت‌ها و دولت‌های ما را ندارد.

رئیسی در جمع نمایندگان مجلس ملی نیکاراگوئه: نظام سلطه تلاش می‌کند با امپراطوری رسانه‌ای در ادارک ملت‌ها تغییر ایجاد کند

آیت الله سید ابراهیم رئیسی ضمن حضور در مجلس ملی نیکاراگوئه با بیان اینکه امپراطوری رسانه‌ای نظام سلطه به دنبال تغییر در ادارک ملت‌ها است، بر ضرورت آگاهی‌بخشی در جهت مبارزه با فضاسازی‌های دشمنان تاکید کرد و گفت: امپریالیسم به دنبال نفوذ میان قشرهای اثر گذار ملت‌هاست و وظیفه نخبگان جوامع آزاده جلوگیری از این اعمال نفوذ است.

رئیسی با اشاره به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی، حل مساله فلسطین را در گرو مراجعه به رأی مردم این کشور دانست و تاکید کرد: 70 سال است که بر مردم فلسطین ظلم کرده و اجازه نداده‌اند دموکراسی در این کشور اجرایی شود.

پیش از سخنان رئیسی، رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه با اشاره به بخشی از سخنان رئیس جمهور مبنی بر اینکه «در کشورهای انقلابی مجلس‌ها به درستی نیازهای مردم را نمایندگی می‌کنند»، تاکید کرد: این مهم در انقلاب و کشورهای ما مصداق روشنی دارد.

«گوستاوو پوراس» رئیس مجلس ملی نیکاراگوئه همزمانی پیروزی انقلاب نیکاراگوئه و انقلاب اسلامی ایران را نقطه آغاز اتحاد دو کشور دانست و تلاش برای بهبود رفاه مردم، تحقق آزادی، ‌استقلال، عدالت و دفاع در برابر امپرالیسم ایالات متحده را از جمله اهداف مشترک انقلاب ایران و نیکاراگوئه توصیف کرد.

امضای 3 سند همکاری میان ایران و نیکاراگوئه

در ادامه، مراسم امضای اسناد همکاری‌های مهم دوجانبه ایران و نیکاراگوئه در حضور روسای جمهور دو کشور برگزار شد و مقامات عالی‌رتبه دو طرف، 3 سند و تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

این تفاهم‌نامه‌ها در حوزه‌های قضایی، همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی و تجهیزات و ملزومات پزشکی بوده که به امضای وزرای خارجه و بهداشت و درمان ایران و همتایان نیکاراگوئه‌ای رسید.

رئیسی در نشست مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور نیکاراگوئه/ رئیس‌جمهور: همکاری کشورهای مستقل با یکدیگر اتحادی را به‌وجود می‌آورد که تحریم‌ها را خنثی و بر ظرفیت کشورهای مستقل می‌افزاید

آیت‌الله رئیسی در نشست مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور نیکاراگوئه با اشاره به اینکه نظم جهانی حتما به نفع جریان مقاومت و کشورهای مستقل تغییر خواهد کرد، ادامه داد: ارتباط کشورهای مستقل با هم و استفاده از ظرفیت‌های متقابل در این مسیر بسیار مهم است. همکاری بین کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورهای مستقل با یکدیگر در مناطق مختلف می‌تواند اتحادی را به‌وجود آورد که هم تحریم‌ها را خنثی کند و هم بر ظرفیت کشورهای مستقل بیافزاید.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به حصول تفاهم‌نامه‌هایی برای تبادل ظرفیت‌ها و استفاده از امکانات متقابل میان ایران و نیکاراگوئه در راستای ارتقای سطح روابط فیمابین، همکاری‌های تجاری و اقتصادی، تبادل تجربیات و دستاوردهای علمی و فناوری، صدور خدمات فنی _ مهندسی و خدمات بهداشتی، درمانی، دارویی و سلامت را از اهم حوزه‌های مورد توافق دو کشور برای همکاری عنوان کرد.

رئیسی گفت: ایران به‌رغم تحریم‌ها و تهدیدهای گسترده از این تهدیدها برای خود فرصت‌سازی کرده و به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در عرصه‌های علمی، فنی _مهندسی، بهداشتی، درمانی و دارویی دست یافته و امروز کشوری فناور در این عرصه‌ها محسوب می‌شود.

رئیس جمهورنیکاراگوئه: لطفا سلام، محبت و احترام ما را خدمت رهبر انقلاب و ملت ایران ابلاغ بفرمایید

در یکی از دیدارهای روسای جمهور دوکشور رئیس‌جمهور نیکاراگوئه گفت: لطفا سلام، محبت و احترام ما را خدمت رهبر انقلاب و ملت ایران ابلاغ بفرمایید آقای رئیسی برادرِ عزیز از شما و ملت شجاع و قهرمان ایران تشکر می‌کنیم. قدردان شما، قهرمانان و شهدای ایران هستیم که برای تقویت روابط و دوستی با ملت‌های انقلابیِ این منطقه به ۳ کشور آمریکای لاتین سفر کردید.

پایان سفر رئیس‌جمهور به نیکاراگوئه

رئیسی پس از پایان سفر دو روزه خود به نیکاراگوئه و امضای چند سند همکاری پایتخت این کشور را به مقصد «هاوانا» پایتخت کوبا ترک کرد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا