سیاسی

دبیر اشراف راهبردی سازمان بسیج: طرح جدیدی برای ارزیابی و نظارت در بسیج ایجاد کرده‌ایم

دبیر اشراف راهبردی سازمان بسیج: طرح جدیدی برای ارزیابی و نظارت در بسیج ایجاد کرده‌ایم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سرهنگ‌ پاسدار مقداد فرمانی دبیر اشراف راهبردی رییس سازمان بسیج عصر امروز (چهارشنبه، ۸ آذرماه) در هشتمین جشنواره مالک اشتر این سازمان که در مجتمع ۵ آذر بسیج برگزار شد، گفت: با ابلاغ سند اعتلای بسیج تمام تلاش اشراف، رصد و پایش هوشمند جامع و دقیق و تحقق اهداف و ماموریت‌های بسیج از ستاد سازمان تا پایگاه‌های مقاومت بوده و امروز برنامه‌های ۵ ساله و سالانه سلسله مراتب اشراف سازمان بر همین مبنا استوار است.

وی افزود: بر این اساس از سال گذشته تاکنون اقداماتی ۵ گانه در سطح سازمان سپاه‌های استانی و نواحی مقاومت اجرا شده است.

دبیر اشراف راهبردی سازمان بسیج با اشاره به اولین اقدام در برنامه‌های ۵ ساله سازمان بسیج، اظهار کرد: تکمیل فرآیند پیاده‌سازی سامانه مانیتورینگ بسیج (مبنا) در سپاه‌های استانی و تسری آن در نواحی مقاومت بسیج در سال ۱۴۰۱، ۴۲ معاونت و سازمان قشری تحت سامانه پایشگر بسیج رصد می شود و نظام رصد و پایش در مرحله دوم استقرار، به سطح نواحی مقاومت تسری یافته است.

وی ادامه داد: امروز ۳۲ موضوع معاونت های تخصصی و اقشار موجود در حال پایش نواحی مقاومت می‌باشند. هم اکنون رزمایش‌هایی چون جهادگران فاطمی ۱ و ۲ قرارگاه‌های جهادی نوروزی، طرح عملیاتی عفاف و حجاب در سامانه مانیتورینگ بسیج رصد و ارزیابی می‌شود که امیدواریم با تسری اشراف در حوزه های مقاومت این شبکه بیش از پیش در بدنه بسیج جاری شود.

سرهنگ فرمانی در ادامه ضمن اشاره به دومین مورد از برنامه‌های ۵ ساله بسیج ذیل سند اعتلا، عنوان کرد: اجرای نظارت‌های ستادی و اتقان‌سنجی بسیج مرحله بعدی است که بر اساس نگاه قرارگاهی سازمان ما در اشراف مصممیم که حق و تکلیف رده‌های نظارت کننده و نظارت شونده را با دقت صحت و متقن ادا کنیم.

وی افزود: بر این اساس، طرح جدیدی در ارزیابی و نظارت در بسیج در انداخته‌ایم. میزهای تخصصی عملیات اتقان اشراف بسیج ما را در تأمین اشراف فرماندهی معظم کل قوا و ارائه دقیق و متقن گزارش‌ها، محضر معظم‌له کمک می‌کند. رضایت امام و مقتدایمان در جمع بندی شرف‌یابی رئیس سازمان محضر ایشان مؤید همین امر است.

دبیر اشراف راهبردی بسیج، در ادامه بیان کرد: در این راستا، با همکاری پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت که هم تعهد لازم برای تقویت و اعتلای بسیج را دارند و هم از تخصص لازم در موضوعات قرارگاه‌ها برخوردارند، برای اتقان گزارش‌های استان‌ها در شهرها و روستا بدنبال نزدیک شدن ستاد و صف بسیج در ابلاغ دریافت و اجرای دقیق ماموریت هستیم. تیم‌های عملیات اتقان در یکسال گذشته در اکثر استان‌ها حضور یافته اند و چتر اشراف میدانی بر عملکرد و وضعیت بسیج گسترانیده‌اند.

سرهنگ فرمانی، پیامدسنجی عملکرد و اقدامات بسیج مبتنی بر بیانیه رسالت سند تحول اشراف را عنصر بعدی برنامه ۵ ساله سازمان بسیج دانست و اظهار کرد: با ابلاغ رئیس سازمان بسیج مبنی بر راه اندازی مرکز پیامد سنجی بسیج، تغییر رویکرد از ارزیابی عملکرد صرف به ارزیابی پیامد محور با رویکرد رشد و تعالی حکمت بنیان با اتخاذ الگوهای علمی، واقع گرا و آینده نگر در دستور کار سلسله مراتب اشراف بسیج قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به تنوع محیط تعاملی بسیج در سطوح مختلف جامعه، ضمن تکمیل چرخه کنترل اشراف در لایه های ارزیابی، نظارت، اتقان سنجی و سنجش پیامد و اثربخشی که منجر به افزایش بهره وری در بسیج می‌گردد، می‌توان به کشف افق‌های جدید مدیریتی و عرصه های نو پدید اجتماعی دست یافت. اولین خروجی این دستور نیز اثربخشی طرح عملیاتی عفاف و حجاب بود.

رئیس سازمان بسیج گام آخر از برنامه ۵ ساله سازمان بسیج را برگزاری جشنواره مالک اشتر اعلام کرد و گفت: به دستور رئیس سازمان، اتخاذ رویکرد مردمی در انتخاب گزاره های الگو در بدنه جامعه و آحاد مردم را جامه عمل پوشاندیم. علاوه بر سلسله مراتب سازمانی که سعی شده جامعیت لازم را، هم در بخش فرماندهی و هم نمایندگی ولی فقیه در سازمان داشته باشد، نمادها و الگوها در راستای اجرای اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی در اقشار مختلف جامعه بررسی شناسایی و با شاخص‌های نسبتاً قوی انتخاب شدند.

وی ادامه داد: در این جمع نورانی همانند الگوی حضور بسیج در دفاع مقدس، مطابق با فرمایش فرمانده معظم کل قوا در هفته بسیج سال گذشته و امروز ترکیب جمعیتی شامل بسیج سازمانی و غیر سازمانی در کنار هم و دوشادوش هم با امام و مقتدایشان دیدار کردند و اکنون در این جشنواره حاضرند.

دبیر اشراف راهبردی سازمان بسیج در پایان خاطرنشان کرد: اگر بقول اماممان، بسیج یعنی مجموعه بهترین عناصر یک کشور امروز بهترین‌ها در این مجلس جمع هستند. اگر بسیج یعنی مردم، امروز منتخبین مردم در این جمع حاضرند و اگر بسیج یعنی همه آحاد جامعه امروز دایره بسیج و منتخبین اشراف آحاد جامعه اسلامی ما شده است.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا