علمی

دانشمندان: طی پنج سال آینده، افزایش دمای جهان رکورد جدیدی ثبت می‌کند

براساس پیش‌بینی دانشمندان، جهان بیش از اندازه گرم ما احتمالاً در چند سال آینده برای اولین بار یک محدودیت دمایی مهم را بشکند. به گفته دانشمندان، در حال حاضر 66 درصد احتمال دارد که میانگین دمای هوای جهان تا سال 2027 از آستانه 1.5 درجه سانتیگراد عبور کند.

براساس گزارش بی‌بی‌سی در این رابطه، احتمال وقوع چنین اتفاقی به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی و چرخه آب‌و‌هوایی مشهور ال‌نینو در اواخر سال جاری افزایش پیدا می‌کند. البته دانشمندان تأکید کرده‌اند که اگر دمای هوای جهان از حد مجاز خود عبور کند، هرچند وضعیت نگران‌کننده‌ای به‌وجود خواهد آمد، اما احتمالاً تأثیرات آن موقتی خواهد بود.

رسیدن به آستانه اشاره شده، به این معنی است که جهان 1.5 درجه سانتیگراد از نیمه دوم قرن نوزدهم و قبل از اینکه انتشار سوخت‌های فسیلی ناشی از صنعتی شدن جوامع شروع به افزایش کنند، گرم‌تر خواهد شد. از طرفی دیگر، رسیدن به این حد مجاز حتی برای تنها یک سال، نشانه نگران‌کننده‌ای است که نشان می‌دهد جهان با سرعت بیشتری در حال گرم شده است.

دمای 1.5 درجه سانتیگرادی به نمادی از مذاکرات جهانی تغییر اقلیم تبدیل شده است. کشورهای جهان براساس توافق پاریس در سال 2015، توافق کرده‌اند که به تلاش برای محدود کردن افزایش دمای جهانی تا 1.5 درجه سانتیگراد ادامه دهند.

تاثیرات زیان‌بار افزایش دمای جهان

افزایش دمای جهان به بیش از 1.5 درجه سانتیگراد در هر سال به مدت یک یا دو دهه، اثرات زیان‌باری از گرمایش هوا، مانند امواج گرمای طولانی‌تر، طوفان‌های شدیدتر و آتش‌سوزی‌های جنگلی را به همراه خواهد داشت. با این وجود، دانشمندان اشاره کرده‌اند که همچنان زمان کافی برای محدود کردن گرمایش زمین با کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه‌ای وجود دارد.

تقریباً از سال 2020، سازمان جهانی هواشناسی تخمینی از شانس شکستن آستانه 1.5 درجه سانتیگرادی در هر سال را ارائه کرده است. در آن زمان، آن‌ها پیش‌بینی کرده بودند که کمتر از 20 درصد احتمال وقوع این اتفاق در پنج سال آینده وجود دارد. تا سال گذشته این میزان به 50 درصد افزایش یافته بود و اکنون به 66 درصد رسیده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا