سیاسی

جوکار: استعفاها برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس از خرداد ماه انجام می‌شود

جوکار: استعفاها برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس از خرداد ماه انجام می‌شود

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از لحاظ زمان‌بندی انتخابات مجلس کلید خورده است، گفت: در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس جدول زمان‌بندی و اجرای احکام انتخابات مجلس از جمله تبلیغات، روند تایید صلاحیت‌ها، شرایط داوطلبان و حفظ حقوق داوطلبان و نامزدهای نمایندگی مجلس را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی افزد: بر اساس قانون فعلی انتخابات مجلس، استعفای مقامات باید 9 ماه پیش از زمان انتخابات صورت گیرد که در خرداد ماه عملی می‌شود. اگر اصلاحات قانون انتخابات مجلس به سرعت تصویب شود تمام مواد آن در خصوص هیات نظارت و هیات‌های اجرایی، عملی می‌شود، در طرح مذکور ماده‌ای در نظر گرفته شده که هر زمان اصلاحات تصویب شد زمان‌بندی انتخابات از همان زمان اجرا شود و مواردی که زمان آن گذشته الزام به اجرایی شدن ندارد، از این رو از نظر زمانی تصویب اصلاح قانون خللی در روند برگزاری انتخابات ایجاد نمی‌کند.

این نماینده مجلس در خصوص افزایش تعداد نمایندگان توضیح داد: این طرح ارتباط به اصلاح قانون انتخابات مجلس ندارد، قانون انتخابات احکام اجرایی و نظارتی و نحوه رسیدگی به جرایم و شرایط داوطلبی را پوشش می‌دهد. افزایش تعداد نمایندگان بر اساس جمعیت و پراکندگی جمعیت است هفته آینده طرح افزایش 40 نماینده در دستورکار مجلس قرار می‌گیرد و باید دید چه نوبتی در صحن می‌گیرد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با بیان اینکه 50 نماینده درخواستی برای بررسی فوریت افزایش تعداد نمایندگان امضا کرده‌‍‌اند، گفت: هر زمان افزایش تعداد نمایندگان تصویب شود امکان اجرا شدن آن وجود دارد، این اتفاق تاثیری بر روند انتخابات ندارد تا اسفند ماه وقت کافی برای تغییر در حوزه‌های انتخابیه داریم و صرفا باید تعرفه‌ها بر اساس کاندیداها چاپ شود.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا