علمی

تحقیق جدید: ورزش‌کردن می‌تواند تحمل درد فیزیکی شما را افزایش دهد

بسیاری از ما می‌دانیم که ورزش‌کردن می‌تواند به تقویت عضلات، کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌ها و بهبود سلامت روان کمک کند. حالا محققان در پژوهش جدیدی متوجه شده‌اند که ورزش احتمالاً می‌تواند شما را حتی در برابر درد هم مقاوم‌تر کند.

به گزارش وب‌سایت TheConversation، دانشمندان می‌گویند افرادی که به‌طور مرتب ورزش می‌کنند در مقایسه با کسانی که به‌ندرت ورزش می‌کنند، تحمل درد بالاتری دارند. آن‌ها برای مطالعه خود از داده‌های مربوط به 10,732 داوطلب استفاده کردند که در مطالعه Tromso در نروژ شرکت کرده بودند. بازه سنی این افراد 30 تا 87 سال بود و اندکی بیشتر از نیمی از آن‌ها زنان بودند.

در این آزمایش، هر داوطلب دو بار با فاصله زمانی هشت‌ساله نزد محققان آمده و در آزمایش آب سرد شرکت کرده بود. طی این آزمایش فرد باید دست خود را تا زمانی که می‌تواند درون آبی با دمای 3 درجه سلسیوس نگه دارد. نتیجه این بود که هرچه فرد فعالیت فیزیکی بیشتری داشت، بیشتر می‌توانست دست خود را در آب سرد نگه دارد.

ورزش‌کاران چقدر تحمل درد بیشتری دارند؟

درواقع کسانی که بیشترین فعالیت بدنی را داشتند، توانستند به‌طور میانگین حدود 115.7 ثانیه آب سرد را تحمل کنند، درحالی‌که این زمان برای افرادی که کمترین فعالیت را داشتند، 99.4 ثانیه بود. به‌علاوه، کسانی که در حد فاصل آزمایش اول تا آزمایش دوم، فعال مانده یا فعال‌تر شده بودند، به‌طور میانگین عملکرد بهتری را از خود نشان دادند.

بااین‌حال، با گذشت هشت سال، تحمل درد به‌طور میانگین در همه شرکت‌کنندگان کاهش پیدا کرده بود. دقیقاً مشخص نیست که علت این اتفاق چه بوده است، اما می‌توان حدس زد که سالخوردگی دلیل این مسئله بوده باشد.

البته نباید فراموش کنیم که این پژوهش با خوداظهاری پیرامون میزان فعالیت فیزیکی تنظیم شده است. درنتیجه می‌تواند خطاهایی داشته باشد. به‌علاوه، از داوطلبان تنها درباره فعالیت بدنی در 12 ماه گذشته سؤال شده بود؛ بنابراین در آزمایش دوم، استنادی به 7 سال باقی‌مانده در این بازه زمانی وجود نداشت.

نتایج تحقیق حاضر در مجله PLOS One منتشر شده است. به نظر شما چرا ورزش‌کردن می‌تواند تحمل درد را افزایش دهد؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا