سیاسی

بررسی روند تحولات رابطه ایران با عربستان/ عمویی: میانجی‌گری چین نشان از افول قدرت منطقه‌ای امریکا بود

بررسی روند تحولات رابطه ایران با عربستان/ عمویی: میانجی‌گری چین نشان از افول قدرت منطقه‌ای امریکا بود

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نشست اردیبهشت ماه مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی با حضور جمعی از دانشگاهیان دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت، امیرکبیر، الزهرا، صنعتی اصفهان، تربیت دبیر شهید رجایی، شیراز، تبریز، ارومیه، سمنان و رازی کرمانشاه و آزاد اسلامی تشکیل به صورت حضوری و آنلاین با موضوع بررسی روند تحولات رابطه ایران با کشور عربستان برگزار شد.

ابوالفضل عمویی نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در این جلسه گزارشی از روند تحولات رابطه ایران با کشور عربستان ارائه کرد.

وی با اشاره به روابط فیمابین ایران و عربستان در گذشته، خاطر نشان کرد: در سال های اخیر شاهد تغییراتی در سیاست دولت عربستان با اهداف تثبیت جانشینی محمدبن سلمان ولیعهد آن کشور هستیم.

وی با اشاره به مسایل که موجب تغییر رویه دولت عربستان شد، درباره حمله به یمن عنوان کرد: هدف کشور عربستان پیروزی دو هفته ای در این حمله بود که علیرغم شدیدترین بمبارانها با مقاومت شجاعانه مردم یمن جنگ چند سال بطول انجامید و هم اکنون دولت عربستان موضع خود را در قبال این کشور تغییر داده و علاوه بر آتش بس و تبادل اسرا در مسیر بستن پرونده یمن و استقرار صلح در این کشور حرکت می کند.

به گفته وی، ضرورت تأمین مالی و سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ عربستان نظیر ایجاد شهر فوق مدرن و هوشمند نئوم و کاهش مخاطرات ناشی از برخورد با ایران منجر به آن شد که با وساطت آقای الکاظمی نخست وزیر وقت عراق، مذاکرات ایران و عربستان در آن کشور شروع و پیشرفت کند که با تعویض نخست وزیر عراق این روند کند شد.

وی ادامه داد: سپس سه دور مذاکرات در مسقط و با تلاش دولت عمان انجام شد که پیشرفت چشمگیری حاصل نشد تا اینکه در سفر نخست وزیر چین به منطقه و باتوجه به چشم انداز وسیع تعاملات چین با عربستان به حدود سیصد میلیارد دلار و افزایش تعاملات با ایران در قالب قرارداد همکاری 25 ساله موضوع میانجی گری چین مطرح شد.

وی گفت: میانجی‌گری چین نشان از افول قدرت منطقه ای امریکا و ارتقای جایگاه بین المللی و اعتماد به نفس چین بود و عملاً این کشور از لاک همکاریهای صرفاً اقتصادی خارج و نقش آفرینی جدی تری در سطح بین المللی ارائه کرد.

عموئی حضور و مشارکت گسترده مردم ایران در راهپیمائی یوم الله 22 بهمن سال گذشته بعد از آشوب های چند ماهه را نشانه حمایت گسترده مردمی از دولت جمهوری اسلامی برشمرد.

وی تحلیل اندیشکده های غربی در این مورد دال بر حامیان پرشمار دولت جمهوری اسلامی را نشانه تسلط و جایگاه نظام و حضور پر قدرت در مذاکرات بین المللی دانست.

وی تأکید کرد: مسئولین نظام بدون عجله و با دقت ادامه مذاکره و تعامل با دولت عربستان را دنبال می کنند.

شاکری: طرح بیمه کارگران بعد از بررسی در کمیسیون عمران با قید فوریت به صحن مجلس یا جلسه سران قوا ارسال می شود

اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس نیز در این نشست با تحلیلی از وضعیت نابسامان مسکن و افزایش بی رویه قیمت آن گفت: در این راستا طرح جهش تولید مسکن در دو سال اخیر اجرایی شد اما این طرح بدلیل محدودیت منابع مالی دولت به اهداف تعیین شده نرسیده و به منظور جبران عقب ماندگی باید زمین و تسهیلات در اختیار مردم باشد تا تولید مطابق نیاز انجام شود.

شاکری در زمینه بیمه کارگران ساختمان گفت: این طرح در کمیسیون عمران در حال اصلاح است و سپس با قید فوریت به صحن مجلس یا جلسه سران قوا تقدیم می شود.

ارائه گزارش طرح آمایش سرزمین

علیرضا رهائی دبیر نشست مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی ضمن ضمن گرامیداشت شهادت استاد مطهری و روز کارگر و روز معلم و آرزوی قبولی طاعات حاضران در ماه میهمانی خدا و آرزوی جاری بودن این برکات در تمام ایام سال گزارشی از روند تهیه طرح آمایش سرزمین در کشور ارائه و نیاز به تهیه و اجرائی کردن طرح آمایش آموزش عالی را مورد تأکید قرار داد.

در ادامه این جلسه مهمترین مسائل روز از جمله استیضاح فاطمی امین، بحث عفاف و حجاب و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا