علمی

اولین مدل سه‌بعدی کامل از لاشه کشتی تایتانیک با ترکیب 700 هزار عکس ساخته شد [تماشا کنید]

معروف‌ترین کشتی جهان، یعنی تایتانیک که در سال 1912 در اقیانوس غرق شد، حالا توسط فناوری‌های پیشرفته اسکن شده و مدلی سه‌بعدی از آن به‌دست آمده است که عظمت این کشتی و جزئیات بدنه آن را نشان می‌دهد. این مدل می‌تواند در کسب اطلاعات بیشتر پیرامون غرق‌شدن تایتانیک به محققان کمک کند.

به گزارش BBC، کشتی تایتانیک از ساوت‌همپتون به‌سمت نیویورک درحال حرکت بود که با یک کوه یخی برخورد کرد و غرق شد. بااین‌حال، هنوز سؤالات زیادی درباره این حادثه وجود دارد و این مدل سه‌بعدی می‌تواند اطلاعات بیشتری را در اختیار محققان بگذارد. لاشه این کشتی در سال 1985 کشف شد، اما ابعاد آن چنان بزرگ است که دوربین‌های معمولی نمی‌توانستند تصویر کامل آن را تهیه کنند.

حالا این مدل سه‌بعدی نمای کاملی را از تایتانیکی را نشان می‌دهد که البته دو تکه شده است. محققان شرکت Magellan Ltd در تابستان پارسال از این کشتی تصویربرداری کردند. در این پروژه که توسط Atlantic Productions مستند شده است، زیردریایی‌هایی با قابلیت کنترل از راه دور به زیر آب رفتند و به مدت بیش از 200 ساعت بدنه این کشتی را بررسی کردند.

مدل سه‌بعدی تایتانیک با 700 هزار عکس ساخته شده است

آن‌ها از تمام زوایای تایتانیک بیش از 700 هزار عکس گرفتند تا این مدل سه‌بعدی دقیق را بسازند. «جرهارد سیفرت» از Magellan می‌گوید این پروژه، بزرگ‌ترین پروژه اسکن زیردریایی آن‌ها بوده است. این شرکت برای تهیه این مدل سه‌بعدی باید از هر سانتی‌مترمربع این کشتی تصویر تهیه می‌کرد. حالا خروجی کار مدلی را ارائه می‌کند که نه‌تنها ابعاد تایتانیک را نشان می‌دهد، بلکه شامل جزئیاتی مثل شماره سریال یکی از پیشران‌هاست.

سینه کشتی تایتانیک که حالا با لایه‌ای از زنگ‌زدگی پوشانده شده، با وجود گذشت بیش از صد سال هنوز به‌راحتی قابل تشخیص است. اما عقبه کشتی شرایط آشفته‌ای دارد، چون در هنگام غرق‌شدن در دریا از هم فروپاشیده بود.

عقبه کشتی که از سینه جدا شده و وضعیت بدی دارد

در اطراف کشتی زباله‌ها و قطعات زیادی به‌چشم می‌خورند که از مجسمه‌های داخل کشتی و بطری‌های نوشیدنی گرفته تا تکه‌های بدنه را شامل می‌شوند. به‌علاوه، برخی اقلام شخصی مسافران ازجمله کفش آن‌ها هم اطراف کشتی وجود دارد.

اگرچه تایتانیک به‌مرور‌زمان رو به تجزیه‌شدن رفته است، ولی اکنون این اسکن‌ها می‌توانند تا ابد باقی بمانند و به محققان نشان دهند که این کشتی غول‌پیکر چگونه تصادف کرد، غرق شد و حدود 1500 مسافر خود را به کام مرگ کشاند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا