سیاسی

امیر واحدی: ساخت جت شکاری کوثر در مراحل پایانی قرار دارد

امیر واحدی: ساخت جت شکاری کوثر در مراحل پایانی قرار دارد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، امیر سرتیپ حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش اول مهر ماه به مناسبت هفته دفاع مقدس در برنامه صبح بخیر ایران حضور پیدا کرد و از افتخارات نیروی هوایی ارتش صحبت کرد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره مهم‌ترین عملیات نیروی هوایی ارتش در هشت سال دفاع مقدس گفت: دلیرمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس موفق شدند عملیات افتخارآفرینی را انجام دهند که از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به عملیات کمان ۹۹ اشاره کرد که در آن ۱۴۰ فروند هواپیما به خاک عراق رفتند و ماموریت خود را با موفقیت انجام دادند.

وی افزود: ما همچنین می‌توانیم به عملیات الولید یا اچ ۳ اشاره کنیم؛ در آن زمان مشاوران صدام با بررسی برد هواپیما‌های ایران، تجهیزات و جنگنده‌های خود را در منطقه الولید قرار داده‌بودند تا در امان باشند اما دلیرمردان کشور توانستند با سه مرحله سوخت‌گیری آن‌ها را مورد هدف قرار دهند و تجهیزات دشمن و ۶۰ فروند از هواپیما‌های آن‌ها را نابود کنند.

امیر سرتیپ حمید واحدی در رابطه با دستاوردهای نظامی کلان ایران امروز در مقایسه با دوران دفاع مقدس گفت: نیروی هوایی در ابتدای دوران دفاع مقدس قطعات بسیاری داشت و هواپیماها نو بودند اما به دلیل وابستگی بسیار نیروی هوایی دوره پهلوی به مستشاران آمریکایی و فرار آن‌ها پس از انقلاب، دانش کافی بر این هواپیما‌ها وجود نداشت. امروز ما با فناوری روز دنیا مواجه هستیم و توانسته‌ایم از هوش و علم شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنیم. فعالیت دانشمندان خوب کشورمان در نیروی هوایی ارتش بسیار بهتر شده است. با وجود آن که هواپیما‌های برای نسل سوم هستند اما تغییرات صورت گرفته توسط دانشمندان بر آن‌ها باعث شده سیستم‌های رادار و بمباران ما بسیار پیشرفته شوند.

امیر سرتیپ حمید واحدی در رابطه با متخصصین داخلی و جوان کشور، گفت: یکی از افتخارات نیروی هوایی الهی ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور متخصصین جوان است. بازآماد هواپیما‌ها که به عنوان اوورهال شناخته می‌شوند فرآیند بسیار دشواری است که در برخی موارد به مرحله باز کردن تمامی قطعات هواپیما می‌رسد. در این حالت متخصصان وزارت دفاع با اقدامات خود یک هواپیمای جدید را در اختیار ما می‌گذارند. در این‌جا از تمامی دانشمندان و متخصصان وزارت دفاع تشکر می‌کنم که همواره حامی نیروی هوایی ارتش در چنین مسائلی بوده‌اند.

امیر سرتیپ حمید واحدی درباره توانمندی ایران در ساخت هواپیما‌ها و جنگنده‌های بومی گفت: اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که هواپیمایی مانند صاعقه و جت شکاری کوثر را ساخته‌ایم. کوثر در مراحل پایانی قرار دارد و ما مفتخریم که در مسیر روزی هستیم که تمامی خلبان‌های ما با هواپیما‌های بومی کشور پرواز کنند. ما قول می‌دهیم در آینده‌ای نزدیک به چنین دستاوردی می‌رسیم.

امیر سرتیپ حمید واحدی درباره پرورش خلبانان بومی گفت: پیش از انقلاب تمامی خلبانان ما تنها در آمریکا تحصیل می‌کردند اما اکنون مفتخریم تمامی خلبان‌های ما در ایران آموزش می‌بینند و من نیز فردی بودم که کاملا در کشور خودمان آموزش دیدم. اکنون این افتخار را داریم که آموزش خلبانان نیروی هوایی، بمب‌افکن‌ها و هواپیما‌های بدون سرنشین ارتش جمهوری اسلامی ایران در نیروی هوایی انجام می‌شود. ما باور داریم در سال آینده می‌توانیم پذیرای دانشجویان خارجی برای آموزش خلبانی باشیم.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا