سیاسی

امیر آشتیانی در دیدار با وزیر دفاع هند از همتای خود برای حضور در رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی دعوت کرد

امیر آشتیانی در دیدار با وزیر دفاع هند از همتای خود برای حضور در رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی دعوت کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع کشورمان با راجنات سینک همتای هندی خود در دهلی نو دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیر آشتیانی در این دیدار با اشاره به اشتراکات تمدنی و تاریخی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری هند، روابط دو کشور را همواره دوستانه و محترمانه عنوان کرد و گفت: حمایت و اراده رهبران عالی سیاسی دو کشور در کنار این اشتراکات پشتوانه قابل اطمینانی جهت توسعه روابط به شمار می‌رود.

وزیر دفاع کشورمان با اشاره به تاکید رئیس جمهور ایران و نخست وزیر هند در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان مبنی بر توسعه روابط همه جانبه میان دو کشور گفت: این ارتباطات بسیار مغتنم و ارزشمند است که ضروری است توسعه یافته و تقویت شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: امروز شانگهای به یک سازمان تاثیرگذار در تحولات و معادلات جهانی تبدیل شده است که گسترش و تقویت آن می تواند اقدامی موثر در ترویج و پیشبرد چندجانبه‌گرایی در عرصه بین‌المللی باشد.

امیر آشتیانی با بیان اینکه معتقدیم تنها در سایه تعامل و همکاری بین کشورهاست که می‌توان با چالش‌ها و تهدیدات مشترک امنیتی در سطح منطقه و جهان مقابله کرد، گفت: این سازمان یکی از ترتیبات مهم امنیتی در جهان برای برقراری ثبات و امنیت است.

وزیر دفاع کشورمان با بیان اینکه برگزاری موفقیت آمیز اجلاس وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای بیانگر نقش مهم و تاثیر گذار دولت هند در توسعه صلح ثبات و امنیت منطقه‌ای و جهانی است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری های دفاعی و نظامی خود را با اعضای سازمان همکاری شانگهای به ویژه نیروهای مسلح هند تقویت کند.

وی با بیان اینکه معادلات منطقه ای و بین المللی در حال تغییر است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و هند در دو منطقه راهبردی قرار دارند و از ظرفیت‌های زیادی برای همکاری های دفاعی امنیتی برخوردارند که این ظرفیت ها می‌تواند در برقراری صلح و امنیت در منطقه حساس غرب آسیا و شبه قاره هند به کار گرفته شود.

امیر آشتیانی با بیان اینکه هر دو کشور ایران و هند از مرز امنیتی مشترک برخوردارند، تصریح کرد: افغانستان یکی از مرزهایی است که تحولات آن بر منافع و امنیت دو کشور تاثیر مستقیمی دارد.

وزیر دفاع کشورمان با بیان اینکه بندر چابهار و کریدور شمال – جنوب از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: آمادگی داریم در مورد این کریدور و توسعه آن با شما همکاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایران هیچ گونه محدودیتی برای تقویت همکاری ها با کشور هند ندارد، گفت: این همکاری‌ها می‌تواند طیف متنوعی از همکاری‌های دفاعی نظامی و آموزشی را شامل شود.

امیر آشتیانی با اشاره به بازدید ناوگروه‌های دو کشور از بنادر یکدیگر گفت: زمینه های بیشتری برای این بخش از همکاری ها وجود دارد.

وزیر دفاع کشورمان با اشاره به رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی که تاکنون در چهار نوبت با حضور واحد های شناور چین و روسیه برگزار شده، از نیروی دریایی هند برای حضور در این رزمایش دعوت به عمل آورد.

در ادامه این دیدار، راجنات سینک وزیر دفاع هند نیز در این دیدار ضمن تشکر از حضور وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کشورهای همکاری شانگهای گفت: تاریخ و فرهنگ مشترک ایران و هند بنیان روابط دو کشور است.

وی با بیان اینکه روابط دو کشور به روابط سیاسی محدود نیست گفت: سابقه روابط عمیق فرهنگی زیربنا و پیوند دهنده روابط میان دو کشوراست.

وزیر دفاع هند با بیان اینکه ایران و هند همواره همکاری های خوبی در کنار یکدیگر داشته اند با اشاره به سفرهای متعدد، گرم و صمیمانه مقامات دو کشور در سال‌های اخیر ابراز امیدواری کرد: این ملاقات ها نقشه عملی برای همکاری را فراهم می کند.

راجنات سینک با اشاره به همکاری های دو کشور در حوزه آموزشی و تبادل شناورهای دریایی و همکاری میان موسسات دفاعی راهبردی و تحقیقاتی بر تقویت هرچه بیشتر مناسبات دو جانبه تاکید کرد.

وزیر دفاع هند در پایان با اشاره به تلاش‌های کشورش برای کمک به افغانستان، نقش جمهوری اسلامی ایران را مهم ارزیابی و بر ضرورت رایزنی دو کشور در خصوص موضاعات مشترک امنیتی در منطقه تاکید کرد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا