سیاسی

آملی لاریجانی: مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در مسیر بن‌بست شکنی باشد

آملی لاریجانی: مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در مسیر بن‌بست شکنی باشد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز سه شنبه (۱۲اردیبهشت) در اجلاس ملی نخبگان نظریه پردازی و سیاست گذاری کلان در جمهوری اسلامی ایران گفت: یاد معلم شهید مرحوم آیت الله مطهری را گرامی می دارم، که انصافا بر گردن فضلا حق عظیمی دارند.

وی افزود: پیام اصلی این اجلاس ارتباط با نخبگان برای تشخیص مصالح چه در اختلافاتی ک ممکن است بین شورای نگهبان و مجلس باشد و چه در سیاست های کلی نظام است.

لاریجانی راجع به شأن مجمع در مورد تشخیص مصلحت تصریح کرد: عرفا این گونه معروف است که کار مجمع حل تعارض بین شورای نگهبان و مجلس است منتهی در نص قانون اساسی چنین تعبیری نیامده است.

وی افزود: کار مجمع تشخیص مصلحت نظام تشخیص مصلحتی است که مجلس شورای اسلامی بر آن تاکید می کند.

لاریجانی با تاکید بر نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام بر گره‌گشایی گفت: بین شورای نگهبان و مجلس اختلافاتی بود تا اینکه امام مجمع تشخیص مصلحت نظام را تاسیس کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مصوباتی که در مجمع مطرح می شوند باید در مسیر بن بست شکنی باشند، تصریح کرد: اصولا مصلحت چیست؟ در بحث های فلسفه سیاسی قانون بحث مهمی وجود دارد مبنی بر اینکه مصلحت عمومی چیست و چه نسبتی با منافع اشخاص دارد؟ به این مسایل زیاد پرداخته نشده است. در تعیین سیاست های کلی نظام هم با مصلحت مواجه هستیم. در قانون اساسی به این نکته تصریح شده است باید در نظر داشت تشخیص مصالح حتما به کار کارشناسی دقیق نیاز دارد.

در حال تکمیل….

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا