سیاسی

آمریکا از تحریم ایران دست برنمی‌دارد

آمریکا از تحریم ایران دست برنمی‌دارد

خبرگزاری فارس: یادداشت- حسین کنعانی مقدم، فرمانده اسبق سپاه: اختلافات و دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران آنچنان عمیق و ریشه‌دار است که با چند گفت‌وگو، دست دادن و توافقی شفاهی نمی‌توان نسبت به بهبود مناسبت‌های دو طرف امیدوار بود. نه جمهوری اسلامی ایران به قرار گرفتن در چنین مسیری تمایل نشان می‌دهد و نه آمریکا از رفتار خصمانه‌اش در قبال ایران دست برمی‌دارد.

سیاست‌های جو بایدن نیز فشار حداکثری از بیرون و فشار بر ایران را در دستورکار قرار داده است. آمریکا همچنان به جریان‌های مخالف نظام کمک‌های مالی می‌کند و از مخالفان سیاسی ایران حمایت ویژه‌ای دارد.

باید ببینیم از چه زاویه‌ای به این دستاوردها نگاه می‌شود. از نگاه بیرونی تنشی که آمریکا دائما در حال خلق آن است، کارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای، کوبیدن بر طبل کینه‌ورزی، تحریم‌های جدید و… این رفتارها هیچ سیگنال مثبتی مخابره نمی‌کند.

در داخل ایران نیز رقابت‌هایی جناحی وجود دارد و گروه‌های سیاسی در رقابت با هم می‌خواهند بگویند ما این کار را کردیم و طرف مقابل در مواجهه با دستاورد رقیب توافق را کمرنگ جلوه می‌دهد. این جنبه‌ها نیز در داخل نتایج مثبت عملکرد دستگاه دیپلماسی را پوشش می‌دهد.

غرب همچنان برداشته شدن فشار از ایران را به معنای شکست خود می‌داند و سعی می‌کند به هر قیمتی فضای فشار بر ایران را حفظ کند. به ویژه صهیونیست‌ها برای محاصره بین‌المللی ایران تلاش ویژه‌ای دارند و همزمان روی برجسته کردن مشکلات داخلی کار می‌کنند.

سیاست آمریکا مبتنی بر نظرات لابی صهیونیست است. این گروه، تئوری ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی را همزمان پیش می‌برند. هرگونه تلاشی برای کاهش تنش با ایران مورد مخالفت این گروه تندرو قرار دارد. رؤسای جمهور آمریکا باید سیاست خود را با خواسته‌های صهیونیست‌ها پیش ببرند، زیرا حیات سیاسی دولتمردان آمریکایی به حمایت‌های این گروه وابسته است.

بایدن نیز در همین راستا قدم برمی‌دارد و به هر قیمت و به هر وسیله‌ای فشار بر ایران را ادامه خواهد داد تا خواسته‌های لابی صهیونیست محقق شود. در آمریکا ترک فشار بر ایران مترادف به خطر افتادن موجودیت رژیم صهیونیستی تعریف شده است. از این رو نباید به تغییر موضع آمریکا در قبال ایران امید داشت.

به ویژه که در سیاست‌های جدید آمریکا برای خاورمیانه تلاش شده پایگاه‌ها، نیروها و هزینه‌های نظامی آمریکا در منطقه کاهش داده شود. آمریکا می‌خواهد هزینه دفاع و حمایت از رژیم صهیونیستی را بر دوش دولت‌های منطقه قرار دهد. فروش سلاح، تجهیزات و طراحی پروژه‌های پرهزینه در منطقه تلاشی برای حفظ امنیت این رژیم است.

حضور فیزیکی آمریکا در منطقه کم می‌شود ولی حضور و قدرتمند شدن رژیم صهیونیستی در منطقه بیش از پیش احساس خواهد شد. براساس سیاست‌های از پیش تدوین شده‌ای اقتصاد کشورهای منطقه به اقتصاد رژیم صهیونیستی گره خواهد خورد تا امنیت صهیونیست‌ها در خاورمیانه تأمین شود. در این مسیر ایران به عنوان دشمن سرسخت این رژیم شناخته می‌شود. همانطور که پیشتر گفته شد عمق این دشمنی آنچنان زیاد است که نمی‌توان با یک توافق به بهبود روابط و ترک مخاصمه ایران و بزرگترین حامی رژیم صهیونیستی یعنی آمریکا امیدوار شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا