سیاسی

آمادگی دستگاه‌های سراسر کشور برای برگزاری مراسم هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی

آمادگی دستگاه‌های سراسر کشور برای برگزاری مراسم هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سـومین جـلسـه سـتاد مرکزی هفتـۀ حقـوق بشـر آمریکایی و گرامیـداشـت شـهدای هـفتـم تیر صبح امروز ســه‌شــنبـه 30 خرداد 1402 با حضور کاظم غریب‌آبادی رئیس ستاد و نمایندگان دستگاه‌های مختلفِ عضوِ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در دفتر مرکزی این شورا برگزار شد.

در این نشست، ضمن بحث و گفت‌وگو پیرامون سیاست‌های کلی و شعار محوری مراسم هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، نمایندگان دستگاه‌های عضو ستاد، آخرین اقدامات و برنامه‌های تدارک دیده شده به مناسبت این هفته را تشریح کرده و بر تولید و اشتراک‌گذاری محتوای غنی و اثرگذار، برای مخاطبان داخل و خارج از کشور و همچنین تشکیل دبیرخانه دائمی ستاد بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی به منظورِ انجام فعالیت مداوم در خصوص تبیین جنایات ضدبشری آمریکا و گردآوری و اشتراک‌گذاری محتوای تولید شده در این خصوص و پیگیری کلیه اقدامات صورت گرفته در این حوزه در تمام طول سال، تأکید کردند.

در ابتدای این نشست، کاظم غریب‌آبادی رئیس ستاد هفتۀ بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی و گرامیـداشـت شـهدای هـفتـم تیر با اشاره به اینکه جنایات دولت آمریکا، تنها منحصر به کشور و ملت ایران نیست، خاطرنشان کرد: دولت استکباری آمریکا ظلم و جنایات متعددی را علیه کشورهای مختلف جهان انجام داده که مصداق بارز جنایت، علیه بشریت است، ولی با اقدامات فریبکارانه و تطهیر خود در افکار عمومی مردم جهان، خود را مدافع جوامع و حامی حقوق بشر، معرفی می‌کند.

وی با برشمردن برخی جنایات آمریکا در سایر کشورهای جهان گفت: هفته بازخوانی حقوق بشر آمریکایی، فرصتی برای تبیین جنایات این کشور در کل جهان است. زیرا تنها از این طریق می‌توان چهره ضدبشری آمریکا را براساس مستندات و آمارهای واقعی، به افکار عمومی مردم جهان معرفی کرد.

غریب‌آبادی با اشاره به اسناد موجود در خصوص به‌کارگیری سلاح‌های آلوده به اورانیوم ضعیف شده توسط آمریکا در کشور عراق گفت: آمریکا علاوه بر تحریم و تجاوز علیه ملت عراق، حدود ۲ هزار تُن اورانیوم ضعیف شده در عراق استفاده کرده که براساس آمارهای منتشر شده، باعث رشد و افزایش بیماری سرطان در مناطق هدف شده است.

وی افزود: آمارهای منتشر شده گویای این است که استفاده از سلاح‌های آلوده به اورانیوم، منجر به رشد صدها برابری بیماری سرطان در عراق شده و تنها در طول یک سال، 110 هزار نفر به تعداد افراد مبتلا به سرطان در این کشور اضافه شده است.

غریب‌آبادی اظهار کرد: برخی محققان علوم پزشکی معتقدند، آثار مخرب ناشی از به‌کارگیری این سلاح‌ها، مردم عراق را تا 3 نسل بعد، تحت تأثیر قرار داده و آمار تولد کودکان ناقص را افزایش خواهد داد و تا سال‌ها ادامه خواهد داشت. آمریکا همچنین از بمب‌های فسفری در عراق استفاده کرده و تنها برای انهدام یک هدف، از ۵۰ تا ۶۰ موشک مجهز به بمب فسفری استفاده کرده است. چه جنایتی بالاتر از اینکه، حق سلامت و حیات کودکان، زنان، سالمندان و افراد عادی و بیگناه یک کشور، از آنان سلب شده و تا نسل‌ها بعد به مخاطره افتاده و تهدید شود.

رئیس ستاد هفتۀ بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی در ادامه با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه کشورهای جهان گفت: آمریکا جامع‌ترین تحریم‌های ناعادلانه و یکجانبه را علیه ایران به کار برد و سبب درد و رنج گروه‌های آسیب‌پذیر شد. همین تحریم‌های گسترده‌ای را قبل از ایران، علیه ملت عراق اعمال کرد، به نحوی که براساس آمار اعلام شده و مستند، ۵۰۰ هزار کودک عراقی در اثر این تحریم‌ها جان خود را از دست دادند.

وی همچنین به جنایات آمریکا در زندان ابوغریب اشاره کرد و افزود: این زندان، یک زندان معمولی نبود و افراد بیگناه، در این زندان مورد انواع شکنجه قرار گرفتند. شکنجه‌های وحشتناک و متعددی که مغایر با انسانیت، مبانی دینی و مبانی حقوق بشری است. اسناد و کلیپ‌های این جنایات منتشر شده و یک فاجعه بشری بود و ما امروز برای تبیین و بازخوانی این جنایات وظیفه سنگینی برعهده داریم.

غریب‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مسئولیت مراکز و مجامع بین‌المللی در افشای چهره واقعی آمریکا و تنویر افکار عمومی، گفت: دستگاه‌هایی که در خارج از کشور فعالیت دارند، وظیفه سنگین‌تری برعهده دارند و لازم است در چارچوب فعالیت‌های دیپلماسی خود، برنامه‌هایی را در جهت روشنگری افکار عمومی مردم دنیا، پیش‌بینی نمایند تا این جنایات بیش از پیش به گوش مردم جهان برسد.

وی خاطرنشان کرد: واژه‌هایی مانند جنایت‌شویی، از جمله موضوعاتی است که توسط خودِ غربی‌ها ابداع شد و اعمال می‌شود. آنان سعی می‌کنند در قالب ادبیات حقوقی و بین‌المللی و بیانیه‌های حمایت از حقوق بشری، جنایات خود را توجیه کرده و اقدامات خود را در افکار عمومی مردم جهان به شیوه‌های مختلف، تطهیر نمایند و این وظیفه ما را در روشنگری سخت‌تر خواهد کرد.

غریب‌آبادی در خصوص برنامه‌های هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: ششم و دوازدهم تیر ماه، 2 همایش بین‌المللی مهم در حوزه حقوق بشر، در تهران برگزار می‌شود که نقش بسیار مهمی در تبیین جنایات آمریکا خواهد داشت.

رئیس ستاد هفتۀ بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی افزود: روز سه‌شنبه ششم تیر ماه، «دومین همایش بین‌المللی حقوق بشری» با همکاری جمعی از سازمان‌های مردم‌نهاد و مجامع علمی و دانشگاهی در حوزه هنری تهران، برگزار می‌شود. همچنین «ششمین کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی» نیز روز دوشنبه دوازدهم تیرماه در مجتمع شهید بهشتی قوه‌قضائیه با همکاری ستاد بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری و سازمان جوانان حقوق بشر، با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شود که از برنامه‌های مهم و اثرگذار این هفته خواهد بود.

وی گفت: کتابی نیز تحت عنوان «حقوق بشر در آراء و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی» گردآوری و تدوین شده است که همزمان با هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، رونمایی خواهد شد. امیدواریم مطالب این کتاب، مورد بهره‌برداری سازمان‌های مردم‌نهاد، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مختلف قرار گرفته و در برنامه‌های اجرایی و پژوهشی خود از این رهنمودها و نتایج، استفاده نمایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مولایی نماینده مجمع جهانی اهل بیت در این جلسه با اشاره به اینکه بیش از یکصد و پنجاه دفتر نمایندگی در کشورهای مختلف در حوزه حقوق بشر مشغول فعالیت می‌باشند، گفت: پیرو جلسه قبلی این ستاد، از طرف معاونت بین‌المللی مجمع جهانی با تمامی دفاتر نمایندگی مستقر در کشورها مکاتبه‌ای انجام و مقرر شد در دانشگاه‌ها و مؤسسات مختلف در بازه ششم الی دوازدهم تیرماه پیرامون نقض حقوق بشر آمریکایی در ایران و سایر کشورها برنامه‌های ویژه‌ای برگزار شود که گزارش آن تقدیم دبیرخانه ستاد خواهد شد.

هاشمی‌نژاد مدیرعامل بنیاد هابیلیان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه محتوای مناسبی با موضوع حقوق بشر آمریکایی تولید شده است که به مباحث تروریسم می‌پردازد، گفت: مؤسسه هابیلیان آمادگی خود را برای ارائه محتواهای تولیدی به سایر دستگاه‌ها اعلام می‌نماید.

وی افزود: نمایشگاهی با موضوع افشای جنایات آمریکا با همکاری مجلس شورای اسلامی به مدت یک‌ هفته برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بنیاد هابیلیان با اشاره به اینکه پوسترهایی با موضوع حقوق بشر آمریکایی تهیه و در صورت نیاز آماده ارائه به دستگاه‌ها است، گفت: حضور کارشناسان در برنامه‌های تلویزیونی و تهیه نشریه با موضوع افشای حقوق بشر آمریکایی از دیگر برنامه‌های در دست اجرا به مناسبت این ایام است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعدی نماینده قوه‌قضائیه با اشاره به برنامه‌های قوه‌قضائیه در هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، گفت: در هفته قوه‌قضاییه برنامه‌های متنوع و گسترده‌ای در سراسر کشور برگزار خواهد‌شد.

وی افزود: روشنگری پیرامون ابعاد شخصیتی شهید بهشتی، شهید رجایی، شهید باهنر و شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران شهید همراهشان و تروریست‌هایی که به غرب پناه برده‌اند، از برنامه‌هایی است که به صورت سراسری در دست اقدام است که گزارش تمامی برنامه‌ها به دبیرخانه ستاد ارسال خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین امرودی مشاور وزیر امور خارجه با اشاره به محتواهای تولیدی به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، گفت: از ستاد درخواست داریم تا هرچه سریع‌تر شعار مربوط به این هفته تعیین و به منظور بهره‌مندی در محتواهای تولیدی به دستگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شود.

وی افزود: با تشکیل ستاد هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، شاهد تحولات مثبت و ارزنده‌ای در برنامه‌های اجرایی این ایام بودیم. از ریاست ستاد تقاضا داریم شعار محوری کوتاه و به صورت تهاجمی و مطالبه‌گری باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین امرودی گفت: هماهنگی لازم با وزرا و مسئولین ارشد دستگاه‌ها به منظور درج متون مناسب در شبکه‌های اجتماعی در هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی و همچنین بهره‌مندی از جایگاه تریبون نمازجمعه انجام شود.

مشاور وزیر امور خارجه، بهره‌مندی هرچه بیشتر از ظرفیت رسانه ملی برای افشای حقوق بشر آمریکایی را مورد تأکید قرارداد و افزود: پیشنهاد می‌شود دبیرخانه این ستاد با مسئولی آقای غریب‌آبادی در طی سال فعال و جلساتی در این خصوص برگزار شود.

عامری از مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این جلسه با اشاره به اینکه حقوق بشر و چند مسئله دیگر از جمله زنان یکی از چالش‌های مداوم بین‌المللی است، گفت: تمام فعالیت‌های راهبردی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به نوعی مقابله با نمادهای فرهنگی نظام سلطه است و یکی از جلوهای آن همین حقوق بشر آمریکایی می‌باشد.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی، همایش‌های علمی و برگزاری جلسات روشنگری و تبیین از جمله برنامه‌های سازمان در خارج از کشور می‌باشد.

عامری گفت: برنامه‌های ویژه‌ای در کشورهای یونان، آفریقای جنوبی، ترکیه واندونزی با حضور نمایندگانی از جمهوری اسلامی ایران و از نهادهای علمی و تخصصی با موضوع افشای حقوق بشر آمریکایی تدارک دیده شده است تا از نگاه سایر کشورها به موضوع حقوق بشر آمریکایی پرداخته شود که به عنوان نمونه شلیک ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران، از جمله این موارد است.

حجت‌السلام والمسلمین محمودی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با اشاره به اهم برنامه‌های تهران به مناسبت هفته بازخوانی وافشای حقوق بشر آمریکایی، گفت: ششم تیرماه سوء‌قصد به آیت‌الله خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران بود که خداوند ایشان را برای ملت بزرگ ایران حفظ کردند. به همین مناسبت مراسم ویژه‌ای در مسجد ابوذر تهران در شامگاه پنجم تیرماه برگزار خواهد شد که از تمامی مسئولین و عموم مردم ولایتمدار دعوت به عمل می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمودی افزود: مراسمی هم در روز هفتم تیر ساعت 9:30 صبح در یادمان شهدای هفتم تیر برگزار می‌شود که بی‌شک حضور پرشور مردم در این مراسم یاد و خاطره شهدای عزیز هفتم تیر را زنده نگاه خواهد داشت.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران افزود: روز هفتم تیر مقارن با روز عرفه است. پیشنهاد می‌شود از ظرفیت مراسم در سراسر کشور به نحو مطلوب استفاده شود.

سرپرست معاونت حقوقی، امور مجلس و استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، گفت: تولیدات محتوایی فاخر که به مناسبت هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی تهیه شده است، به زبان‌های مختلف ترجمه و در اختیار دستگاه‌ها قرار گیرد تا در بازه زمانی ششم الی دوازهم تیرماه با هدف روشنگری و تببین به صورت گسترده در فضای مجازی انتشار یابد.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های متعدد دیگری نیز به مناسبت این ایام در نظر گرفته شده است، گفت: بهره‌مندی از ظرفیت نماز جمعه و سخنرانان قبل از خطبه نماز در سراسر کشور موضوع مهمی است که در دستورکار قرار دارد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا