سیاسی

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید نیجریه شرکت کرد

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید نیجریه شرکت کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور به نمایندگی از رئیس جمهور محترم در مراسم تحلیف رئیس جمهور نیجریه شرکت کرد.

با توجه به دعوت جمهوری فدرال نیجریه از رئیس جمهوری اسلامی ایران برای حضور در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید این کشور، دکتر محمد دهقان به نمایندگی از رئیس جمهوی اسلامی ایران در این مراسم که با حضور مقامات کشورهای مختلف برگزار شد، حضور یافت.

با توجه به اینکه وزیر امور خارجه جمهوری فدرال نیجریه در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان در سال 1400 به نمایندگی از رئیس جمهور آن کشور شرکت کرده بود، معاون حقوقی رئیس جمهور متقابلا و با هدف تعمیق روابط و توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور در مراسم یاد شده، حضور یافته و در حاشیه مراسم با برخی مقامات کشور نیجریه، کره جنوبی، ونزوئلا و سنگال گفتگو کرد.

در این مراسم، مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیجریه و معاون هماهنگی و برنامه ریزی امور حقوقی دستگاه های اجرایی، دکتر محمد دهقان را همراهی کردند.

همچنین در خلال این سفر معاون حقوقی رئیس جمهور به طور جداگانه با برخی مقامات نیجریه دیدار و گفتگو کرد.

محمد دهقان در راستای توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال نیجریه با برخی مقامات این کشور از جمله اورجی اورز کالو عضو هیات رئیسه مجلس سنا و آدام آدامو وزیر آموزش نیجریه به طور جداگانه دیدار کرد.

در این دیدارها، معاون حقوقی رئیس جمهور ضمن تبریک آغاز فعالیت دولت جدید این کشور و انتقال قدرت بر اساس انتخابات، آن را نمایانگر مشارکت مردم در اداره امور آن کشور توصیف کرد.

وی در گفت‌و‌گو با مقامات نیجریه‌ای، جایگاه جمهوری اسلامی در منطقه را تبیین و توسعه علمی و صنعتی کشورمان را مرهون اندیشه‌ متعالی بنیانگذار جمهوری اسلامی، رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری و تلاش شبانه‌وزی جوانان انقلابی دانست.

محمد دهقان در این دیدار به بیان ظرفیت‌ها و قابلیت‌های اقتصادی کشور و زمینه‌های همکاری مشترک پرداخته و آمادگی جمهوری اسلامی برای توسعه همکاری‌ها و امکان سرمایه گذاری در زمینه های مختلف را اعلام کرد.

مقامات کشور نیجریه نیز جمهوری اسلامی را منشا تغییرات مهم در کشورهای منطقه دانسته و ضمن تبیین ظرفیت های اقتصادی، کشاورزی کشور خود بر آمادگی آن کشور جهت توسعه روابط و همکاری تاکید نمودند.

گفتنی است ارتقاء روابط اقتصادی با کشور ۲۲۰ میلیون نفری نیجریه که رتبه اول اقتصاد آفریقا را به خود اختصاص داده است از اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا