سیاسی

دهقان: هر دادگاهی ترور سردار سلیمانی را محکوم نکند، صلاحیتش را از دست خواهد داد

دهقان: هر دادگاهی ترور سردار سلیمانی را محکوم نکند، صلاحیتش را از دست خواهد داد

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، جمعی از حقوقدانان و اساتید دانشگاه‌های عراق با محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار که حول محور به اشتراک گذاشتن تجارب حقوقی در الگوهای حکمرانی دینی برگزار شده بود، محمد دهقان با اشاره به ضرورت کنش‌گری فعال حقوقی کشورهای مسلمان در عرصه‌ بین‌المللی به تلاش آمریکا و جبهه استکبار برای استفاده ابزاری از نظامات و قواعد حقوقی بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در حالی که آمریکایی‌ها محور تروریسم در منطقه ما و جهان محسوب می‌شوند و دستشان به خون هزاران‌هزار زن و کودک بی‌گناه آغشته است، ادعای حقوق بشری داشته و کشورها را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم می‌کنند!

وی در ادامه با بیان اینکه غرب صلاحیت اخلاقی لازم برای حکمیت در دعاوی بین کشورهای اسلامی را ندارد، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و عراق به عنوان دو کشور اسلامی پیشرو در عرصه مباحث حقوقی می‌توانند با تشکیل دیوان‌ دادگستری منطقه‌ای با مشارکت کشورهای اسلامی ابتکار عمل را در دست بگیرند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با اشاره به جنایت‌های فجیع دولت آمریکا در منطقه جنوب غرب آسیا به ویژه در خلال جنگ عراق و افغانستان و همچنین حمایت‌های بی‌دریغ و آشکار آمریکایی‌ها از اقدامات نژادپرستانه و ضد حقوق بشری رژیم کودک‌کش صهیونیستی، گفت: جامعه حقوقی ایران و عراق وظیفه دارند که این جنایات را در سطوح مختلف پیگیری کرده و نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا را در مراجع حقوقی پیگیری نمایند.

دهقان همچنین به ترور ناجوانمردانه و غیرقانونی سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده اصلی جبهه مقاومت در برابر تروریسم آمریکاساخته داعش اشاره کرد و گفت: عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران آن است که این جنایت بزرگ را به طور جدی و ویژه در عرصه بین‌المللی پیگیری کند. ما معتقدیم هر دادگاهی که این جنایت را محکوم نکند، صلاحیت اخلاقی‌ و حرفه‌ای خود را از دست خواهد داد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در این نشست همچنین از تحرکات مثبت دولت و نظام قضایی عراق در پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی ابراز رضایت کرد و گفت: امیدواریم این همکاری‌ها در همه سطوح حقوقی منتج به نتایج مثبت برای دو کشور شود.

همچنین در ادامه این نشست توکل حبیب‌زاده رئیس مرکز امور حقوقی بین‌المللی معاونت حقوقی رئیس‌جمهور به تشریح ابعاد حقوقی پرونده ترور سردار سلیمانی پرداخت و گفت: از جوانب مختلفی اقدام دولت آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید قاسم سلیمانی نقض تعهدات بین‌المللی این کشور بوده است و امکان‌سنجی‌های لازم با مشورت وکلای خبره بین‌المللی برای اقدام حقوقی دولت علیه دولت آمریکا صورت پذیرفته است.

همچنین در این نشست، از سوی اساتید حقوقی کشور عراق ضمن ابراز آمادگی جهت همکاری‌های گسترده و فنی حقوقی و اشتراک تجارب و دانش، از معاون حقوقی رئیس‌جمهور دعوت شد تا در همایش بین‌المللی نکوداشت سردار شهید سلیمانی و شهید ابوالمهدی المهندس حضور داشته باشد.

پایان پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا