سیاسی

حل مشکل مسکن و اجاره از مهم‌ترین مطالبات مردم از مجلس و دولت

حل مشکل مسکن و اجاره از مهم‌ترین مطالبات مردم از مجلس و دولت

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: بیش از یک سال است که از تصویب قانون جهش تولید مسکن و قانون مالیات بر خانه‌های خالی می‌گذرد و همچنان انتقاداتی نسبت به عدم اجرای کامل این دو قانون مجلس از سوی برخی نمایندگان وجود دارد. این در حالی است مطالبه بسیاری از مردم حل مشکلات مربوط به مسکن و اجاره مسکن است.

به گفته حسین علی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در مجلس تنها حدود 10 درصد از قانون جهش تولید اجرا شده است. این نماینده مجلس معتقد است اجرای درست قوانین مجلس در حوزه مسکن می تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را حل کند.

بسیاری از نمایندگان مجلس همچنین تاکید دارند که اجرای ضعیف این قوانین و سوداگری‌ها در حوزه مسکن باعث شده تا ما شاهد افزایش چشمگیر قیمت مسکن در کشور باشیم به‌گونه‌ای که این افزایش قیمت امروز پرداخت اجاره‌بها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای مستأجران هم با دشواری همراه کرده و امروز نه تنها مردم برای خرید خانه با مشکلات جدی مواجه هستند، بلکه پرداخت اجاره بها برای مستأجران نیز بسیار سخت و دشوار شده است و این افزایش هزینه باعث مهاجرت مستأجران از شهرهای بزرگ به شهرهای حومه‌ای شده است.

براساس آمار اعلام شده از حدود 2 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد ولی نمایندگان مجلس معتقدند مالیات بر خانه‌های خالی در مورد کمتر از 100 هزار واحد مسکونی اجرا شده است.

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره این موضوع گفت: امروز وقتی با مردم مواجه می‌شویم، مهمترین دغدغه مردم به‌ویژه در مورد اقشار آسیب‌پذیر جامعه، کارگران، حقوق‌بگیران سطح پایین، جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند بحث مسکن است.

این نماینده مجلس معتقد است که در بحث تولید مسکن انسجام لازم وجود ندارد و کار در این زمینه به کندی پیش می‌رود.

نماینده مردم رشت در مجلس اظهار داشت: ما در مجلس قانون جهش تولید مسکن و قانون مالیات بر خانه‌های خالی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تصویب کردیم، اما ما شاهد اجرای بسیار ضعیف این قوانین در کشور هستیم. دولت اگر نمی‌تواند سالی یک میلیون مسکن تولید کند، این مسئله را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صراحتا اعلام کند و از مردم برای این منظور کمک بگیرد. دولت زمین در اختیار مردم قرار دهد و مردم خودشان اقدام به ساخت مسکن کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عدم انسجام لازم برای تولید لازم و تامین نیاز مردم در این بخش این تصور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ایجاد می‌کند که گویا مسئولین گرفتاری مردم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حس نمی‌کنند.

کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد: بانک‌ها و بعضی از سازمان‌ها خانه‌های زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار دارند که خالی هستند و اگر این واحدهای مسکونی در کنار واحدهای مسکونی خالی دیگر وارد چرخه و برای فروش و اجاره عرضه شود، تا حدودی بتواند مشکل عرضه مسکن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برطرف کند.

اظهارات کوچکی نژاد و دیگر نمایندگان مجلس نشان می دهد حل مشکل مسکن و اجاره از مهم ترین مطالبات مردم از مجلس و دولت است که در این راستا نیاز است دولت و مجلس در کنار هم برای حل مشکل تلاش کنند.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا